
How many grams of phosphoric acid would be needed to neutralise 100 g of magnesium hydroxide? (The molecular weight of ${H_3}P{O_4}$ = 98 g/mol and $Mg{(OH)_2}$= 58.3 g/mol)
A) 66.7 g
B) 252 g
C) 112 g
D) 168 g
Answer
576.9k+ views
Hint: Use mole concept to reach the answer of this question. You first need to write the neutralisation balanced chemical reaction between magnesium hydroxide and phosphoric acid. Then, calculate the number of moles of magnesium hydroxide and phosphoric acid and then, relate them.
Complete step by step answer:
In the question, we are asked that in the neutralisation reaction of magnesium hydroxide and phosphoric acid, how many grams of phosphoric acid would be required to neutralise given 100 g of magnesium hydroxide.
The neutralisation reaction between phosphoric acid ($Mg{(OH)_2}$) and magnesium hydroxide ($MgP{O_4}$) is as given below:
${H_2}P{O_4} + Mg{(OH)_2} \to MgP{O_4} + 2{H_2}O$
From the above neutralization reaction, you can see that 1 mol of ${H_2}P{O_4}$ neutralises 1 mole of $Mg{(OH)_2}$.
Molar mass of ${H_2}P{O_4}$= 98 g
Molar mass of $Mg{(OH)_2}$= 58.3 g
Given mass of $Mg{(OH)_2}$= 100 g
Now, calculating moles of involved species in the reaction:
Formula for calculating moles = $\dfrac{{{\text{Given mass}}}}{{{\text{Molar mass}}}}$
Number of moles of $Mg{(OH)_2}$= $\dfrac{{100}}{{58.3}} = 1.72{\text{ moles}}$
Let, given mass of ${H_2}P{O_4}$ = $x$ g
Therefore, number of moles of ${H_2}P{O_4}$= $\dfrac{x}{{98}}$
Since, it is clear from the neutralisation reaction that the number of moles of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$ used for the reaction are equal i.e., equals to one.
Therefore, we can equate calculated moles of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$ as:
$\dfrac{x}{{98}}$ = 1.72
Therefore, $x = 98 \times 1.72 = 168.56{\text{ }}g \simeq 168{\text{ }}g$
Hence, 168 grams of phosphoric acid would be needed to neutralise 100 g of magnesium hydroxide.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: A neutralization is a chemical reaction in which an acid reacts with a base to form salt and water as products. Basically, in a neutralization reaction there is a combination of ${H^ + }$ ions from the acid and $O{H^ - }$ ions from the base. In the neutralization reaction of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$, ${H_2}P{O_4}$ is acid, $Mg{(OH)_2}$ is the base and the salt produced is $MgP{O_4}$, magnesium phosphate.
Complete step by step answer:
In the question, we are asked that in the neutralisation reaction of magnesium hydroxide and phosphoric acid, how many grams of phosphoric acid would be required to neutralise given 100 g of magnesium hydroxide.
The neutralisation reaction between phosphoric acid ($Mg{(OH)_2}$) and magnesium hydroxide ($MgP{O_4}$) is as given below:
${H_2}P{O_4} + Mg{(OH)_2} \to MgP{O_4} + 2{H_2}O$
From the above neutralization reaction, you can see that 1 mol of ${H_2}P{O_4}$ neutralises 1 mole of $Mg{(OH)_2}$.
Molar mass of ${H_2}P{O_4}$= 98 g
Molar mass of $Mg{(OH)_2}$= 58.3 g
Given mass of $Mg{(OH)_2}$= 100 g
Now, calculating moles of involved species in the reaction:
Formula for calculating moles = $\dfrac{{{\text{Given mass}}}}{{{\text{Molar mass}}}}$
Number of moles of $Mg{(OH)_2}$= $\dfrac{{100}}{{58.3}} = 1.72{\text{ moles}}$
Let, given mass of ${H_2}P{O_4}$ = $x$ g
Therefore, number of moles of ${H_2}P{O_4}$= $\dfrac{x}{{98}}$
Since, it is clear from the neutralisation reaction that the number of moles of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$ used for the reaction are equal i.e., equals to one.
Therefore, we can equate calculated moles of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$ as:
$\dfrac{x}{{98}}$ = 1.72
Therefore, $x = 98 \times 1.72 = 168.56{\text{ }}g \simeq 168{\text{ }}g$
Hence, 168 grams of phosphoric acid would be needed to neutralise 100 g of magnesium hydroxide.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: A neutralization is a chemical reaction in which an acid reacts with a base to form salt and water as products. Basically, in a neutralization reaction there is a combination of ${H^ + }$ ions from the acid and $O{H^ - }$ ions from the base. In the neutralization reaction of ${H_2}P{O_4}$ and $Mg{(OH)_2}$, ${H_2}P{O_4}$ is acid, $Mg{(OH)_2}$ is the base and the salt produced is $MgP{O_4}$, magnesium phosphate.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

