
Given,\[50mL\] of hydrogen diffuses out through a small hole from a vessel in \[20minutes\] . The time needed for \[40mL\] of oxygen to diffuse out is:
(A) \[12min\]
(B) $64\min $
(C) $8\min $
(D) $32\min $
Answer
500.4k+ views
Hint: In order to answer this question, first we will rewrite the given facts and then we will find the rate of diffusion of both the given gases. And then we will apply the ratio between the rates of both the gases to find the required time needed for \[40mL\] of oxygen to diffuse out.
Complete answer:
The quantity of hydrogen is \[50mL\] , diffuses in \[20minutes\] .
So, the rate of diffusion of hydrogen:
$Rate({H_2}) = \dfrac{{50}}{{20}} = 2.5$
Again, the quantity of oxygen is \[40mL\] ,
So, the rate of diffusion of oxygen:
$Rate({O_2}) = \dfrac{{40}}{t}$
where, $t$ is the time taken of the diffusion of \[40mL\] of oxygen.
And we have to find the time taken to diffuse the given quantity of oxygen-
$\therefore \dfrac{{Rate({H_2})}}{{Rate({O_2})}} = \dfrac{{2.5}}{{\dfrac{{40}}{t}}} = \sqrt {\dfrac{{{M_{{O_2}}}}}{{{M_{{H_2}}}}}} = \sqrt {\dfrac{{32}}{2}} = 4$
where, ${M_{{O_2}}}$ is the molar mass of the oxygen.
${M_{{H_2}}}$ is the molar mass of the hydrogen.
Now,
$
\Rightarrow \dfrac{{2.5}}{{\dfrac{{40}}{t}}} = 4 \\
\Rightarrow 2.5t = 160 \\
\Rightarrow t = 64\min \\
$
Therefore, the time needed for \[40mL\] of oxygen to diffuse out is $64\min $ .
Hence, the correct option is (B) $64\min $ .
Note:
To comprehend Graham's law of diffusion, it is necessary to first comprehend the definition and rate of diffusion. Though the terms diffusion and effusion are frequently used interchangeably, they have very different meanings. Diffusion is the process through which particles from one gas travel to another gas.
Complete answer:
The quantity of hydrogen is \[50mL\] , diffuses in \[20minutes\] .
So, the rate of diffusion of hydrogen:
$Rate({H_2}) = \dfrac{{50}}{{20}} = 2.5$
Again, the quantity of oxygen is \[40mL\] ,
So, the rate of diffusion of oxygen:
$Rate({O_2}) = \dfrac{{40}}{t}$
where, $t$ is the time taken of the diffusion of \[40mL\] of oxygen.
And we have to find the time taken to diffuse the given quantity of oxygen-
$\therefore \dfrac{{Rate({H_2})}}{{Rate({O_2})}} = \dfrac{{2.5}}{{\dfrac{{40}}{t}}} = \sqrt {\dfrac{{{M_{{O_2}}}}}{{{M_{{H_2}}}}}} = \sqrt {\dfrac{{32}}{2}} = 4$
where, ${M_{{O_2}}}$ is the molar mass of the oxygen.
${M_{{H_2}}}$ is the molar mass of the hydrogen.
Now,
$
\Rightarrow \dfrac{{2.5}}{{\dfrac{{40}}{t}}} = 4 \\
\Rightarrow 2.5t = 160 \\
\Rightarrow t = 64\min \\
$
Therefore, the time needed for \[40mL\] of oxygen to diffuse out is $64\min $ .
Hence, the correct option is (B) $64\min $ .
Note:
To comprehend Graham's law of diffusion, it is necessary to first comprehend the definition and rate of diffusion. Though the terms diffusion and effusion are frequently used interchangeably, they have very different meanings. Diffusion is the process through which particles from one gas travel to another gas.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

