
Given,10 g sample of a mixture of \[CaC{{l}_{2}}\] and $NaCl$ is treated to precipitate all the calcium as \[CaC{{O}_{3}}\] . This \[CaC{{O}_{3}}\] is heated to convert all the $Ca$ to \[CaO\] and final mass of \[CaO\] is 1.68g the mass % of \[CaC{{l}_{2}}\] in original mixture is?
1. 33.3 %
2. 16.2 %
3. 30 %
4. 11 %
Please answer with a full explanation.
Answer
492.3k+ views
Hint: The final mass of \[CaO\] is 1.68 g. To begin with, first, we have to calculate the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] . Using the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] we will find the mass of \[CaC{{l}_{2}}\] . To find the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] and \[CaC{{l}_{2}}\] you have to know the molecular masses of \[CaO\] , \[CaC{{O}_{3}}\] and \[CaC{{l}_{2}}\] . At the final step find the percent mass of \[CaC{{l}_{2}}\]in 10 gm of the mixture.
Complete answer:
The first reaction is the precipitation of \[CaC{{O}_{3}}\] into \[CaO\] and $C{{O}_{2}}$, which is as follows:
\[CaC{{O}_{3}}\text{ }\xrightarrow{Heat}\text{ CaO + C}{{\text{O}}_{2}}\]
We are given the final mass of \[CaO\] that is 1.68 g. Let the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] be X.
The molecular mass of \[CaO\] = 56u
The molecular mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 100u
Cross multiplying the mass and molecular mass we get,
$x\text{ }\times \text{ 56 = 1}\text{.68 }\times \text{ 100}$
$x\text{ = }\dfrac{1.68\text{ }\times \text{ 100}}{56}$
$x\text{ = 3 gm}$
Thus, the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 3 gm.
Now, the second equation is the reaction between \[CaC{{l}_{2}}\] and $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$ to give \[CaC{{O}_{3}}\] and $NaCl$.
\[CaC{{l}_{2}}\text{ + }N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}\text{ }\to \text{ }CaC{{O}_{3}}\text{ + 2NaCl}\]
Let the mass of \[CaC{{l}_{2}}\] be Y.
The molecular mass of \[CaC{{l}_{2}}\] = 111u.
The molecular mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 100u
Cross multiplying the mass and molecular mass we get,
$Y\text{ }\times \text{100 = 3 }\times \text{ 111}$
$Y\text{ = }\dfrac{333}{100}$
$Y\text{ = 3}\text{.33 gm}$
Thus, the mass of \[CaC{{l}_{2}}\] = 3.33 gm.
Now, we have to calculate the percent of \[CaC{{l}_{2}}\] in 10 gm of the reaction mixture.
$\% CaC{l_2}$ = $\dfrac{3.33}{10} \times 100$
The correct answer is Option 1 = 33.3 %.
Note:
In the above reaction, \[CaC{{l}_{2}}\] is converted to \[CaC{{O}_{3}}\] and then to \[CaO\]. You can also use one mole of each compound by dividing the given mass by molecular mass. To find the molecular masses the atomic mass of each element has to be used which is multiplied by the number of each element in a compound.
Complete answer:
The first reaction is the precipitation of \[CaC{{O}_{3}}\] into \[CaO\] and $C{{O}_{2}}$, which is as follows:
\[CaC{{O}_{3}}\text{ }\xrightarrow{Heat}\text{ CaO + C}{{\text{O}}_{2}}\]
We are given the final mass of \[CaO\] that is 1.68 g. Let the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] be X.
The molecular mass of \[CaO\] = 56u
The molecular mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 100u
| Compound$\to $ | \[CaC{{O}_{3}}\] | \[CaO\] |
| Given mass | X | 1.68 |
| Molecular mass | 100 | 56 |
Cross multiplying the mass and molecular mass we get,
$x\text{ }\times \text{ 56 = 1}\text{.68 }\times \text{ 100}$
$x\text{ = }\dfrac{1.68\text{ }\times \text{ 100}}{56}$
$x\text{ = 3 gm}$
Thus, the mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 3 gm.
Now, the second equation is the reaction between \[CaC{{l}_{2}}\] and $N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}$ to give \[CaC{{O}_{3}}\] and $NaCl$.
\[CaC{{l}_{2}}\text{ + }N{{a}_{2}}C{{O}_{3}}\text{ }\to \text{ }CaC{{O}_{3}}\text{ + 2NaCl}\]
Let the mass of \[CaC{{l}_{2}}\] be Y.
The molecular mass of \[CaC{{l}_{2}}\] = 111u.
The molecular mass of \[CaC{{O}_{3}}\] = 100u
| Compound$\to $ | \[CaC{{l}_{2}}\] | \[CaC{{O}_{3}}\] |
| Given mass | Y | 3 |
| Molecular mass | 111 | 100 |
Cross multiplying the mass and molecular mass we get,
$Y\text{ }\times \text{100 = 3 }\times \text{ 111}$
$Y\text{ = }\dfrac{333}{100}$
$Y\text{ = 3}\text{.33 gm}$
Thus, the mass of \[CaC{{l}_{2}}\] = 3.33 gm.
Now, we have to calculate the percent of \[CaC{{l}_{2}}\] in 10 gm of the reaction mixture.
$\% CaC{l_2}$ = $\dfrac{3.33}{10} \times 100$
The correct answer is Option 1 = 33.3 %.
Note:
In the above reaction, \[CaC{{l}_{2}}\] is converted to \[CaC{{O}_{3}}\] and then to \[CaO\]. You can also use one mole of each compound by dividing the given mass by molecular mass. To find the molecular masses the atomic mass of each element has to be used which is multiplied by the number of each element in a compound.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

