
Given,1 GAM sodium means 23 g sodium. This contains $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$atoms. If so, how many GAM is present in the 69 g of sodium? How many atoms are present in it?
Answer
530.7k+ views
Hint: Here the question can be solved based on data provided in the problem. The 1 GAM is equal to the 23 g of sodium and 23 g of sodium contains the $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$atoms .Therefore the 1 GAM of sodium contains the $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$of atoms. The relation can be written as,
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na = 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms }$
Complete answer:
We have given the following data:
1 GAM sodium is equal to the 23 g of sodium
The 1 GAM contains the $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$ atoms.
We are interested to find out the number of GAM present in the 69 g of sodium.
Let’s first write down the relation, 1 GAM sodium equal to 23 g of sodium that is,
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na }$
Then 69 grams of the sodium will contain an ‘x’ number of GAM in it.
$\text{ 69 g of Na = }\!\!'\!\!\text{ x }\!\!'\!\!\text{ GAM of Na}$
On cross multiplying The value of ‘x’ is then equal to,
$\text{ X GAM of Na = }\dfrac{69}{23}\text{ }\times \text{ 1 GAM of Na = 3 GAM of Na }$
Thus,69 grams of sodium contains 3 GAM of sodium in it.
We have given that, The 1 GAM or the 23 g of sodium contains $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$atoms. That is,
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na = 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms }$
Therefore, the number of atoms present in the 69 gram of sodium or 3 GAM of sodium is given by,
$\text{ No}\text{.of atoms = 3 }\times \text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms = 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ atoms }$
Thus, 69 grams of sodium contains the $\text{ 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ }$ atoms in it.
Thus 69 grams of sodium contains,
i) 3 GAM of sodium
ii) $\text{ 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ }$Of atom in it.
Note:
Note that, this question is pretty straightforward. If A is equal to B and B is equal to C, then in turn A is equal to the C. $\text{ A= B }$ And $\text{ B = C }$ then $\text{ A=C }$ .
First established as the relation between the 1 GAM of sodium with sodium and next is the relation of sodium with the number of atoms and we will find the answer.
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na = 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms }$
Complete answer:
We have given the following data:
1 GAM sodium is equal to the 23 g of sodium
The 1 GAM contains the $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$ atoms.
We are interested to find out the number of GAM present in the 69 g of sodium.
Let’s first write down the relation, 1 GAM sodium equal to 23 g of sodium that is,
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na }$
Then 69 grams of the sodium will contain an ‘x’ number of GAM in it.
$\text{ 69 g of Na = }\!\!'\!\!\text{ x }\!\!'\!\!\text{ GAM of Na}$
On cross multiplying The value of ‘x’ is then equal to,
$\text{ X GAM of Na = }\dfrac{69}{23}\text{ }\times \text{ 1 GAM of Na = 3 GAM of Na }$
Thus,69 grams of sodium contains 3 GAM of sodium in it.
We have given that, The 1 GAM or the 23 g of sodium contains $\text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ }$atoms. That is,
$\text{ 1 GAM of Na = 23 g of Na = 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms }$
Therefore, the number of atoms present in the 69 gram of sodium or 3 GAM of sodium is given by,
$\text{ No}\text{.of atoms = 3 }\times \text{ 6}\text{.22 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{23}}}\text{ atoms = 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ atoms }$
Thus, 69 grams of sodium contains the $\text{ 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ }$ atoms in it.
Thus 69 grams of sodium contains,
i) 3 GAM of sodium
ii) $\text{ 1}\text{.866 }\times \text{ 1}{{\text{0}}^{\text{24}}}\text{ }$Of atom in it.
Note:
Note that, this question is pretty straightforward. If A is equal to B and B is equal to C, then in turn A is equal to the C. $\text{ A= B }$ And $\text{ B = C }$ then $\text{ A=C }$ .
First established as the relation between the 1 GAM of sodium with sodium and next is the relation of sodium with the number of atoms and we will find the answer.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

