
Given, $\dfrac{w}{v}\% $ of urea solution is $6.3\% $ its density is $1.05\;gm\;m{l^{ - 1}}$. Mole fraction of urea is nearly
A.$0.018$
B.$0.019$
C.$0.024$
D.$0.030$
Answer
460.8k+ views
Hint: The quantity of molecules of a specific component in a mixture divided by the total quantity of moles in the given mixture is represented by mole fraction. It is one process which expresses the concentration of a solution.
Mole Fraction formula:
$mole\;fraction\;of\,solute = \dfrac{{moles\;of\;solute}}{{mole\;of\;solute + mole\;of\,solvent}}$
$ = \dfrac{{{n_A}}}{{{n_A} + {n_B}}}$
Complete answer:
In chemistry, the amount of component ${n_i}$ divided by the total amount of all component of the mixture ${n_{tot}}$ is referred to mole fraction or molar fraction ${x_i}$ or ${X_i}$.
${x_i} = \dfrac{{{n_i}}}{{{n_{tot}}}}$
The summation of all the mole fraction is equal to $1$:
$\sum\limits_{i = 1}^N {{n_i}} = {n_{tot}}$ , $\sum\limits_{i = 1}^N {{x_i}} = 1$
Another term used for mole fraction is amount fraction. It is similar to the number fraction which can be explained as the number of molecules of a constituent ${N_i}$ divided by the total number of all molecules ${N_{tot}}$. The composition of a mixture with a dimensionless quantity; mass fraction and volume fraction are others is expressed by one method which is mole fraction.
Mass fraction ${w_i}$ is the product of the ratio of mass of one component to the total mass of the all component and mole fraction.
It can be found by using the formula,
${w_i} = {x_i}\dfrac{{{M_i}}}{{\overline M }} = {x_I}\dfrac{{{M_i}}}{{\sum\nolimits_j {{x_j}} {M_j}}}$
Here, ${M_i}$ is the molar mass of the component $i$ and $\overline M $ is the average molar mass of the mixture.
According to the question:
$\dfrac{w}{v}\% = 6.3\% $
This means that $6.3\;g$ urea in $100\;ml$ solution
since,
$mass\,of\,solution = density \times volume$
$ = 1.05 \times 100$
$ = 105\;g$
Thus,
$mass\,of\,water\left( {solvent} \right) = 105 - 6.3$
$ = 98.7\;g$
$moles\;of\;urea = \dfrac{{mass}}{{molar\;mass}}$
$ = \dfrac{{6.3}}{{60}}$
$ = 0.105$
$moles\,\,of\,water = \dfrac{{98.7}}{{18}}$
$ = 5.483$
${X_{urea}} = \dfrac{{{n_{urea}}}}{{{n_{urea}} + {n_{water}}}}$
\[ = \dfrac{{0.105}}{{0.105 + 5.483}}\]
${X_{urea}} = 0.0187$
Thus, this is the required answer.
Note:
Please remember that mole fraction stands in for a fraction of molecules. As different molecules consist of different masses and there is the difference in mole fraction from the mass fraction.
Mole Fraction formula:
$mole\;fraction\;of\,solute = \dfrac{{moles\;of\;solute}}{{mole\;of\;solute + mole\;of\,solvent}}$
$ = \dfrac{{{n_A}}}{{{n_A} + {n_B}}}$
Complete answer:
In chemistry, the amount of component ${n_i}$ divided by the total amount of all component of the mixture ${n_{tot}}$ is referred to mole fraction or molar fraction ${x_i}$ or ${X_i}$.
${x_i} = \dfrac{{{n_i}}}{{{n_{tot}}}}$
The summation of all the mole fraction is equal to $1$:
$\sum\limits_{i = 1}^N {{n_i}} = {n_{tot}}$ , $\sum\limits_{i = 1}^N {{x_i}} = 1$
Another term used for mole fraction is amount fraction. It is similar to the number fraction which can be explained as the number of molecules of a constituent ${N_i}$ divided by the total number of all molecules ${N_{tot}}$. The composition of a mixture with a dimensionless quantity; mass fraction and volume fraction are others is expressed by one method which is mole fraction.
Mass fraction ${w_i}$ is the product of the ratio of mass of one component to the total mass of the all component and mole fraction.
It can be found by using the formula,
${w_i} = {x_i}\dfrac{{{M_i}}}{{\overline M }} = {x_I}\dfrac{{{M_i}}}{{\sum\nolimits_j {{x_j}} {M_j}}}$
Here, ${M_i}$ is the molar mass of the component $i$ and $\overline M $ is the average molar mass of the mixture.
According to the question:
$\dfrac{w}{v}\% = 6.3\% $
This means that $6.3\;g$ urea in $100\;ml$ solution
since,
$mass\,of\,solution = density \times volume$
$ = 1.05 \times 100$
$ = 105\;g$
Thus,
$mass\,of\,water\left( {solvent} \right) = 105 - 6.3$
$ = 98.7\;g$
$moles\;of\;urea = \dfrac{{mass}}{{molar\;mass}}$
$ = \dfrac{{6.3}}{{60}}$
$ = 0.105$
$moles\,\,of\,water = \dfrac{{98.7}}{{18}}$
$ = 5.483$
${X_{urea}} = \dfrac{{{n_{urea}}}}{{{n_{urea}} + {n_{water}}}}$
\[ = \dfrac{{0.105}}{{0.105 + 5.483}}\]
${X_{urea}} = 0.0187$
Thus, this is the required answer.
Note:
Please remember that mole fraction stands in for a fraction of molecules. As different molecules consist of different masses and there is the difference in mole fraction from the mass fraction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

