
Gas is being pumped in spherical balloon at the rate of 30$f{{t}^{3}}/\min $,then the rate at which radius of balloon increases when it reaches the value of 15ft, is
(a)$\dfrac{1}{30\pi }ft/\min $
(b)$\dfrac{1}{15\pi }ft/\min $
(c)$\dfrac{1}{20}ft/\min $
(d) $\dfrac{1}{25}ft/\min $
Answer
588.3k+ views
Hint: To solve this problem, what we will do is firstly, we will write the data given in question, in equation form. Then we will find the derivative of volume of sphere $\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$ with respect to r. After that we will solve the two equations for r = 15 and hence obtain the rate of change of radius of balloon.
Complete step-by-step answer:
Let r be the radius of balloon and V be the volume of balloon at time t min.
Mow, in question t is given that Gas is being pumped in spherical balloon at the rate of 30$f{{t}^{3}}/\min $, so this means volume of 30$f{{t}^{3}}$ is being added in balloon per minute.
So, we are provide with rate of change in volume of balloon with respect to time, which means we have the value of $\dfrac{dV}{dt}$ as derivative of any function with respect to time show the rate of change in function with respect to time.
So, $\dfrac{dV}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $
Now, we know that the volume of a spherical ball is equal to $\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$ , where r is the radius of the balloon.
So, $V=\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$
Differentiating$\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$, with respect to radius t, we get
$\dfrac{dV}{dt}=\dfrac{4}{3}\times 3\times \pi {{r}^{2}}\times \dfrac{dr}{dt}$, as $\dfrac{d}{dt}({{x}^{n}})=n{{x}^{n-1}}$
On solving, we get
$\dfrac{dV}{dt}=4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}$
Also, we have $\dfrac{dV}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $from above
So, $4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $
Now, in question it is given that r = 15ft, so
Putting r = 15 in $4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $, we get
\[4\pi {{(15ft)}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min \]
\[900\pi f{{t}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min \]
On solving, we get
\[\dfrac{dr}{dt}=\dfrac{1}{30\pi }ft/\min \]
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Always remember that derivative of any function with respect to time show the rate of change in function with respect to time and $\dfrac{d}{dt}({{x}^{n}})=n{{x}^{n-1}}$. Also, that volume of spherical ball is equal to $\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$ , where r is the radius of the ball. Always put units after the final numerical answer. Try to avoid calculation mistakes.
Complete step-by-step answer:
Let r be the radius of balloon and V be the volume of balloon at time t min.
Mow, in question t is given that Gas is being pumped in spherical balloon at the rate of 30$f{{t}^{3}}/\min $, so this means volume of 30$f{{t}^{3}}$ is being added in balloon per minute.
So, we are provide with rate of change in volume of balloon with respect to time, which means we have the value of $\dfrac{dV}{dt}$ as derivative of any function with respect to time show the rate of change in function with respect to time.
So, $\dfrac{dV}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $
Now, we know that the volume of a spherical ball is equal to $\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$ , where r is the radius of the balloon.
So, $V=\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$
Differentiating$\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$, with respect to radius t, we get
$\dfrac{dV}{dt}=\dfrac{4}{3}\times 3\times \pi {{r}^{2}}\times \dfrac{dr}{dt}$, as $\dfrac{d}{dt}({{x}^{n}})=n{{x}^{n-1}}$
On solving, we get
$\dfrac{dV}{dt}=4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}$
Also, we have $\dfrac{dV}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $from above
So, $4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $
Now, in question it is given that r = 15ft, so
Putting r = 15 in $4\pi {{r}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min $, we get
\[4\pi {{(15ft)}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min \]
\[900\pi f{{t}^{2}}\dfrac{dr}{dt}=30f{{t}^{3}}/\min \]
On solving, we get
\[\dfrac{dr}{dt}=\dfrac{1}{30\pi }ft/\min \]
So, the correct answer is “Option A”.
Note: Always remember that derivative of any function with respect to time show the rate of change in function with respect to time and $\dfrac{d}{dt}({{x}^{n}})=n{{x}^{n-1}}$. Also, that volume of spherical ball is equal to $\dfrac{4}{3}\pi {{r}^{3}}$ , where r is the radius of the ball. Always put units after the final numerical answer. Try to avoid calculation mistakes.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

