
From a balloon rising vertically upwards at $5m/s$ a stone is thrown up at $10m/s$ relative to the balloon. Its velocity with respect to ground after 2 s is (take $g=10m/{{s}^{2}}$ )
$\begin{align}
& \text{A}\text{. }0m/s \\
& \text{B}\text{. }20m/s \\
& \text{C}\text{. }10m/s \\
& \text{D}\text{. }5m/s \\
\end{align}$
Answer
593.4k+ views
Hint: To solve this question, first find the relative velocity of the stone with respect to the ground. Obtain the laws of motion to find the final velocity. Then using the laws of motion find the final velocity of the stone by using the given values.
Complete step by step answer:
The velocity of the balloon rising vertically upward with respect to the ground is, ${{v}_{b}}=5m/s$
The velocity of the stone thrown upward relative to the balloon is, ${{v}_{s}}=10m/s$
So, the velocity of the stone with respect to the ground will be,
$\begin{align}
& u={{v}_{b}}+{{v}_{s}} \\
& u=5m/s+10m/s \\
& u=15m/s \\
\end{align}$
So, he initial velocity of the stone with respect to the ground will be $u=15m/s$
Let, after 2 seconds, the final velocity of the stone will be v.
So, we can write that,
$v=u+at$
Now, the acceleration acting on the stone is the acceleration due to gravity and the direction of the acceleration is opposite to the direction of the velocity of the stone. So, we can write acceleration as,
$a=-g=-10m/{{s}^{2}}$
Putting the values on the above equation, we get that,
$\begin{align}
& v=15-10\times 2 \\
& v=-5m/s \\
\end{align}$
So, the final velocity of the stone after 2 seconds will be $5m/s$ .
Hence, the correct answer is option D.
Note:
Concept of relative velocity gives different values of velocity for the same object for different observers in different frames of reference. For example, when we throw a ball inside a moving bus, the ball will move normally for the observer inside the bus. But for an observer outside the bus at rest, will see the ball moving at a speed higher than the speed of the bus.
Complete step by step answer:
The velocity of the balloon rising vertically upward with respect to the ground is, ${{v}_{b}}=5m/s$
The velocity of the stone thrown upward relative to the balloon is, ${{v}_{s}}=10m/s$
So, the velocity of the stone with respect to the ground will be,
$\begin{align}
& u={{v}_{b}}+{{v}_{s}} \\
& u=5m/s+10m/s \\
& u=15m/s \\
\end{align}$
So, he initial velocity of the stone with respect to the ground will be $u=15m/s$
Let, after 2 seconds, the final velocity of the stone will be v.
So, we can write that,
$v=u+at$
Now, the acceleration acting on the stone is the acceleration due to gravity and the direction of the acceleration is opposite to the direction of the velocity of the stone. So, we can write acceleration as,
$a=-g=-10m/{{s}^{2}}$
Putting the values on the above equation, we get that,
$\begin{align}
& v=15-10\times 2 \\
& v=-5m/s \\
\end{align}$
So, the final velocity of the stone after 2 seconds will be $5m/s$ .
Hence, the correct answer is option D.
Note:
Concept of relative velocity gives different values of velocity for the same object for different observers in different frames of reference. For example, when we throw a ball inside a moving bus, the ball will move normally for the observer inside the bus. But for an observer outside the bus at rest, will see the ball moving at a speed higher than the speed of the bus.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

