
What is the formula of the compound formed when two elements X (atomic mass=75) and Y (atomic mass=16) combine to give a compound having 75.8% of X.
Answer
538.2k+ views
Hint:Number of moles of the substance can be calculated by dividing the weight of the substance given with the molecular mass of the substance.
The equation is,$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,}$ $\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance}}$
Empirical equation is different from that of the molecular formulae.
Complete step-by-step answer:So in the question it is given the atomic mass of two elements and the composition of X in the given compound is given as 75.8% and we have to find the formulae of the compound.
Here with this information we can find the empirical formulae of the compound formed.
Empirical formulae is the formula which gives the simplest whole number ratio of the atoms in the formed compound.
So now let’s move to the solution part of the question, here we know that the compound is formed by combining two elements X and Y.
And we have found the number of atoms combined to form the compound given by finding its empirical formulae.
Let’s first write the given data and find the other data by calculating various parameters with the given data.
Given data:
The percentage composition of X in compound =75.8%
Atomic mass of $\text{X=75g/mol}$
Atomic mass of $\text{Y=16g/mol}$
If we take that the produced compound is of 100g, then the composition of X in the compound is and the composition of Y in the compound is, $100-75.8=24.2g$
The given molar mass for $\text{X=75g/mol}$ and molar mass of Y is $\text{Y=16g/mol}$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,}$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles of X=}\dfrac{75.8}{75}=1.010\simeq 1$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles of Y=}\dfrac{24.2}{16}=1.5125\simeq 1.5=\dfrac{3}{2}$
Now take the ratio of the number of moles of the elements,$1:\dfrac{3}{2}$
We can write as $X:Y=1:\dfrac{3}{2}$
Therefore, the empirical formulae of the compound formed is ${{X}_{2}}{{Y}_{3}}$
Note:The empirical formula is different from that of molecular formulae. The molecular formula gives the exact number of atoms that was involved in the chemical combination. From the empirical formulae obtained we could find the empirical mass of the compound, it is a theoretical value and may show difference from the exact value.
And by calculating the empirical mass we could calculate the value of n,
$\text{n=}\dfrac{\text{Molecular}\,\text{mass}}{\text{Empirical}\,\text{formula}\,\text{mass}}$
The molecular formulae of the compound is related empirical formulae by,
$\text{Molecular}\,\text{formula=n }\!\!\times\!\!\text{ Empirical}\,\text{formula}$
The equation is,$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,}$ $\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,\text{of}\,\text{the}\,\text{substance}}$
Empirical equation is different from that of the molecular formulae.
Complete step-by-step answer:So in the question it is given the atomic mass of two elements and the composition of X in the given compound is given as 75.8% and we have to find the formulae of the compound.
Here with this information we can find the empirical formulae of the compound formed.
Empirical formulae is the formula which gives the simplest whole number ratio of the atoms in the formed compound.
So now let’s move to the solution part of the question, here we know that the compound is formed by combining two elements X and Y.
And we have found the number of atoms combined to form the compound given by finding its empirical formulae.
Let’s first write the given data and find the other data by calculating various parameters with the given data.
Given data:
The percentage composition of X in compound =75.8%
Atomic mass of $\text{X=75g/mol}$
Atomic mass of $\text{Y=16g/mol}$
If we take that the produced compound is of 100g, then the composition of X in the compound is and the composition of Y in the compound is, $100-75.8=24.2g$
The given molar mass for $\text{X=75g/mol}$ and molar mass of Y is $\text{Y=16g/mol}$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles=}\dfrac{\text{Given}\,\text{weight}}{\text{Molecular}\,\text{mass}\,}$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles of X=}\dfrac{75.8}{75}=1.010\simeq 1$
$\text{No}\text{.}\,\text{of}\,\text{moles of Y=}\dfrac{24.2}{16}=1.5125\simeq 1.5=\dfrac{3}{2}$
Now take the ratio of the number of moles of the elements,$1:\dfrac{3}{2}$
We can write as $X:Y=1:\dfrac{3}{2}$
Therefore, the empirical formulae of the compound formed is ${{X}_{2}}{{Y}_{3}}$
Note:The empirical formula is different from that of molecular formulae. The molecular formula gives the exact number of atoms that was involved in the chemical combination. From the empirical formulae obtained we could find the empirical mass of the compound, it is a theoretical value and may show difference from the exact value.
And by calculating the empirical mass we could calculate the value of n,
$\text{n=}\dfrac{\text{Molecular}\,\text{mass}}{\text{Empirical}\,\text{formula}\,\text{mass}}$
The molecular formulae of the compound is related empirical formulae by,
$\text{Molecular}\,\text{formula=n }\!\!\times\!\!\text{ Empirical}\,\text{formula}$
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

