
For what kinetic energy of a neutron will the associated de Broglie wavelength be $1.40 \times 10^{-10}$ m?
Answer
505.2k+ views
Hint: In this question, we will use the formula of kinetic energy which gives the relation with velocity. Then, we will use the relation of wavelength and momentum. After equating both the relations, we get kinetic energy in the form of mass and wavelength.
Complete step-by-step solution:
Given: The wavelength of the neutron, $\lambda = 1.40 \times 10^{-10}$ m.
We know, kinetic energy is given by:
$K = \dfrac{1}{2}m v^{2}$……($1$)
K is the kinetic energy.
m is the mass of a neutron.
v is the speed of a neutron.
Wavelength and momentum is related by:
$\lambda = \dfrac{h}{p}$
$\implies \lambda = \dfrac{h}{p}$ ……($2$)
Using equation ($1$) and ($2$),
$K = \dfrac{h^{2}}{2 \lambda^{2} m}$
Put $m = 1.66 \times 10^{-27}$ Kg, $\lambda = 1.40 \times 10^{-10}$ m and $h = 6.6 \times 10^{-34}$ Js in the above formula.
We get,
$K = \dfrac{(6.6 \times 10^{-34})^{2}}{2 (1.40 \times 10^{-10})^{2} (1.66 \times 10^{-27})}$
$\implies K = 6.75 \times 10^{-21}$ J
Now, we convert J to eV.
$K = \dfrac{6.75 \times 10^{-21}}{1.6 \times 10^{-19}} = 4.22 \times 10^{-2}$ eV.
Note:The amount of energy is directly proportional to the frequency and, thus, equivalently, is inversely proportional to the wavelength. The larger the frequency, the greater its energy. Equivalently, the higher the wavelength, the lower its energy.
Complete step-by-step solution:
Given: The wavelength of the neutron, $\lambda = 1.40 \times 10^{-10}$ m.
We know, kinetic energy is given by:
$K = \dfrac{1}{2}m v^{2}$……($1$)
K is the kinetic energy.
m is the mass of a neutron.
v is the speed of a neutron.
Wavelength and momentum is related by:
$\lambda = \dfrac{h}{p}$
$\implies \lambda = \dfrac{h}{p}$ ……($2$)
Using equation ($1$) and ($2$),
$K = \dfrac{h^{2}}{2 \lambda^{2} m}$
Put $m = 1.66 \times 10^{-27}$ Kg, $\lambda = 1.40 \times 10^{-10}$ m and $h = 6.6 \times 10^{-34}$ Js in the above formula.
We get,
$K = \dfrac{(6.6 \times 10^{-34})^{2}}{2 (1.40 \times 10^{-10})^{2} (1.66 \times 10^{-27})}$
$\implies K = 6.75 \times 10^{-21}$ J
Now, we convert J to eV.
$K = \dfrac{6.75 \times 10^{-21}}{1.6 \times 10^{-19}} = 4.22 \times 10^{-2}$ eV.
Note:The amount of energy is directly proportional to the frequency and, thus, equivalently, is inversely proportional to the wavelength. The larger the frequency, the greater its energy. Equivalently, the higher the wavelength, the lower its energy.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Why cannot DNA pass through cell membranes class 12 biology CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

