
For the preparation of a litre of \[\dfrac{N}{{10}}\] solution of ${H_2}S{O_4}$, we need:
A. $9.8$ g
B. $4.9$ g
C. $10$ g
D. $98$ g
Answer
601.2k+ views
Hint: Normality is the measure of the concentration of solute in solution. It is also defined as the number of mole equivalents per liter of solution. There is a relation in Normality (N), number of mole equivalents (n), litres of solution(V) that is
Normality = number of mole equivalents/1 L of solution
Complete step by step solution:
To find out molar concentration, $M = \dfrac{n}{V}$ then $M = \dfrac{{1mole}}{{1L}}$
We get $M = 1$ and this will help in approaching the problem .
We have a N/10 solution i.e. 0.1 Normal solution.
We also know that
Normality= Molarity $\times$ Basicity (relation between normality and molarity)
And the basicity of ${H_2}S{O_4}$ is 2 because it is a strong acid and gives all ${H^ + }$ ions when ionized.
1 Molar solution of ${H_2}S{O_4}$ is equal to a 2 N solution as we have already found out the molarity of solution.
Molecular weight of ${H_2}S{O_4}$$ = 2 \times 1 + 32 \times 1 + 16 \times 4 = 98$
It means 1 M solution we would require $98g = 2N$ solution.
1 N solution of 1 litre would require $\dfrac{{98}}{2} = 49$ g
for a 0.1 N solution $ = 4.9g$
Note: In this question we are given a solution of ${H_2}S{O_4}$ who’s normality is \[\dfrac{N}{{10}}\]. So first of all we should be aware about the concept of normality and molarity and in the process of solving this problem we would find out molecular weight of ${H_2}S{O_4}$ then by using $M = \dfrac{n}{V}$ we will find out molarity and here $M = 1$ as it is mention in the problem that it is 1 L of solution so $V = 1$ and $n = 1$ because when no of moles are not mentioned we always take it 1 mole, then comparing the molarity with normality we would find out that \[\dfrac{N}{{10}}\] solution of ${H_2}S{O_4}$ will require 4.9 g of ${H_2}S{O_4}$ as 1 N solution required 49 g of ${H_2}S{O_4}$.
Normality = number of mole equivalents/1 L of solution
Complete step by step solution:
To find out molar concentration, $M = \dfrac{n}{V}$ then $M = \dfrac{{1mole}}{{1L}}$
We get $M = 1$ and this will help in approaching the problem .
We have a N/10 solution i.e. 0.1 Normal solution.
We also know that
Normality= Molarity $\times$ Basicity (relation between normality and molarity)
And the basicity of ${H_2}S{O_4}$ is 2 because it is a strong acid and gives all ${H^ + }$ ions when ionized.
1 Molar solution of ${H_2}S{O_4}$ is equal to a 2 N solution as we have already found out the molarity of solution.
Molecular weight of ${H_2}S{O_4}$$ = 2 \times 1 + 32 \times 1 + 16 \times 4 = 98$
It means 1 M solution we would require $98g = 2N$ solution.
1 N solution of 1 litre would require $\dfrac{{98}}{2} = 49$ g
for a 0.1 N solution $ = 4.9g$
Note: In this question we are given a solution of ${H_2}S{O_4}$ who’s normality is \[\dfrac{N}{{10}}\]. So first of all we should be aware about the concept of normality and molarity and in the process of solving this problem we would find out molecular weight of ${H_2}S{O_4}$ then by using $M = \dfrac{n}{V}$ we will find out molarity and here $M = 1$ as it is mention in the problem that it is 1 L of solution so $V = 1$ and $n = 1$ because when no of moles are not mentioned we always take it 1 mole, then comparing the molarity with normality we would find out that \[\dfrac{N}{{10}}\] solution of ${H_2}S{O_4}$ will require 4.9 g of ${H_2}S{O_4}$ as 1 N solution required 49 g of ${H_2}S{O_4}$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

