
For $CaC{{O}_{3}}(s)\to CaO(s)+C{{O}_{2}}(g)$at $977{}^\circ C$, $\Delta H=174kJ/mol$; then $\Delta E$is:
A.160 kJ
B. 163.6 kJ
C. 186.4 kJ
D. 180 kJ
Answer
530.7k+ views
Hint: relation between enthalpy change and internal energy can be written in the number of moles as, $\Delta H=\Delta E+\Delta nRT$, where n are the number of moles. This number of moles is moles of reactants subtracted from moles of products. Number of moles is taken only for gaseous species.
Complete answer:
Enthalpy of any reaction is the heat contained in that system at constant pressure. Enthalpy is the sum of internal energy and pressure, volume. As, H = E + PV, where, H is enthalpy, E is internal energy, P is pressure, and V is volume.
This equation can be written in terms of number of moles. This is done by replacing PV with nRT, from the relation of ideal gas equation, as PV = nRT. So, the equation can be,
H = E + nRT, for a reaction taking place, at constant pressure and temperature, there is change in these values, so the equation is,
$\Delta H=\Delta E+\Delta nRT$, we have been given the value of $\Delta H=174kJ/mol$ and temperature of $977{}^\circ C$.
To find number of moles, subtract number of moles of reactants from number of moles of product from the reaction, $CaC{{O}_{3}}(s)\to CaO(s)+C{{O}_{2}}(g)$
As we can see, only 1 product is gaseous, while others are solids, so $\Delta n$ = 1 – 0 = 1, putting all the given values in the formula, $\Delta H=\Delta E+\Delta nRT$, rearranging for internal energy, we have,
$\Delta E=\Delta H-\Delta nRT$
$\Delta E=(-174\times {{10}^{3}})-1(8.314)\times 1250\,J$(converting kJ into J, and Celsius into Kelvin)
$\Delta E=163.6\,kJ$
Hence, for the given reaction, $\Delta E$ is 163.6 kJ.
So, option B is correct.
Note:
The conversion of Celsius to Kelvin is $1{}^\circ C=273K$ , so 273 is added in the Celsius value. The conversion for 1 kilojoule to joule is 1 kJ = 1000 J. So, the value of kJ for enthalpy is converted to Joules. The final answer is expressed in kilojoules by dividing the value obtained in joules by 1000.
Complete answer:
Enthalpy of any reaction is the heat contained in that system at constant pressure. Enthalpy is the sum of internal energy and pressure, volume. As, H = E + PV, where, H is enthalpy, E is internal energy, P is pressure, and V is volume.
This equation can be written in terms of number of moles. This is done by replacing PV with nRT, from the relation of ideal gas equation, as PV = nRT. So, the equation can be,
H = E + nRT, for a reaction taking place, at constant pressure and temperature, there is change in these values, so the equation is,
$\Delta H=\Delta E+\Delta nRT$, we have been given the value of $\Delta H=174kJ/mol$ and temperature of $977{}^\circ C$.
To find number of moles, subtract number of moles of reactants from number of moles of product from the reaction, $CaC{{O}_{3}}(s)\to CaO(s)+C{{O}_{2}}(g)$
As we can see, only 1 product is gaseous, while others are solids, so $\Delta n$ = 1 – 0 = 1, putting all the given values in the formula, $\Delta H=\Delta E+\Delta nRT$, rearranging for internal energy, we have,
$\Delta E=\Delta H-\Delta nRT$
$\Delta E=(-174\times {{10}^{3}})-1(8.314)\times 1250\,J$(converting kJ into J, and Celsius into Kelvin)
$\Delta E=163.6\,kJ$
Hence, for the given reaction, $\Delta E$ is 163.6 kJ.
So, option B is correct.
Note:
The conversion of Celsius to Kelvin is $1{}^\circ C=273K$ , so 273 is added in the Celsius value. The conversion for 1 kilojoule to joule is 1 kJ = 1000 J. So, the value of kJ for enthalpy is converted to Joules. The final answer is expressed in kilojoules by dividing the value obtained in joules by 1000.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

10 examples of friction in our daily life

