
For a certain light there are $2 \times {10^3}$ waves in 1.5 mm in air. The wavelength of light is:
A. 750 nm
B. \[75\;{\rm{A}}^\circ \]
C. \[750\;{\rm{A}}^\circ \]
D. \[7.5 \times {10^{ - 7}}\;{\rm{A}}^\circ \]
Answer
588k+ views
Hint: The wavelength is the number distance between the two crests or two troughs in any frequency. The wavelength is taken as mm, cm, m as the units to calculate. The frequency is defined as vibrations that form in waves per second time.
Complete step by step solution
Given:
The number of waves in a certain light is $n = 2 \times {10^3}$.
The length of the air is
\[\begin{array}{c}
l = 1.5\;{\rm{mm}}\\
{\rm{ = 1}}{\rm{.5}} \times \dfrac{{1\,{\rm{m}}}}{{1000\,{\rm{mm}}}}\\
= {\rm{1}}{\rm{.5}} \times {10^{ - 3}}\,{\rm{m}}
\end{array}\].
The equation to find the wavelength of the light is,
\[\lambda = \dfrac{l}{n}\]
It means the wavelength of the light is defined as the ratio of the length of the waves in the air to the number of waves in a certain light.
Substitute the values in the above equation.
\[\begin{array}{c}
\lambda = \dfrac{l}{n}\\
= \dfrac{{1.5 \times {{10}^{ - 3}}\,m}}{{2 \times {{10}^3}}}\\
= 7.5 \times {10^{ - 7}}\,{\rm{m}}\\
= \left( {7.5 \times {{10}^{ - 7}}\,{\rm{m}}} \right)\left( {\dfrac{{1\;{\rm{nm}}}}{{{{10}^{ - 9}}\;{\rm{m}}}}} \right)\\
= 750\;{\rm{nm}}
\end{array}\]
Therefore, the wavelength is \[750\;\,{\rm{nm}}\] that means the option (a) is correct.
Note: Before substituting the values, be sure the units are according to the requirement. The conversion of millimeters to the meters can be done by dividing 1000.
Complete step by step solution
Given:
The number of waves in a certain light is $n = 2 \times {10^3}$.
The length of the air is
\[\begin{array}{c}
l = 1.5\;{\rm{mm}}\\
{\rm{ = 1}}{\rm{.5}} \times \dfrac{{1\,{\rm{m}}}}{{1000\,{\rm{mm}}}}\\
= {\rm{1}}{\rm{.5}} \times {10^{ - 3}}\,{\rm{m}}
\end{array}\].
The equation to find the wavelength of the light is,
\[\lambda = \dfrac{l}{n}\]
It means the wavelength of the light is defined as the ratio of the length of the waves in the air to the number of waves in a certain light.
Substitute the values in the above equation.
\[\begin{array}{c}
\lambda = \dfrac{l}{n}\\
= \dfrac{{1.5 \times {{10}^{ - 3}}\,m}}{{2 \times {{10}^3}}}\\
= 7.5 \times {10^{ - 7}}\,{\rm{m}}\\
= \left( {7.5 \times {{10}^{ - 7}}\,{\rm{m}}} \right)\left( {\dfrac{{1\;{\rm{nm}}}}{{{{10}^{ - 9}}\;{\rm{m}}}}} \right)\\
= 750\;{\rm{nm}}
\end{array}\]
Therefore, the wavelength is \[750\;\,{\rm{nm}}\] that means the option (a) is correct.
Note: Before substituting the values, be sure the units are according to the requirement. The conversion of millimeters to the meters can be done by dividing 1000.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

