
Find the rate of discount being given on a shirt whose selling price is Rs1092 after deduction of a discount of Rs208 on its marked price.
A. 13%
B. 16%
C. 18%
D. 20%
Answer
606.9k+ views
Hint: To solve this type of problem first we have to know the formula for discount % and then finding the cost price from the given values and substituting in the formula gives us the final solution.
Complete step-by-step answer:
\[discount\%=\dfrac{CP-SP}{CP}\times 100\]
The given discount on shirts is 208 Rs.
The selling price is Rs. 1092.
SP = 1092 Rs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (1)
Now we have to find the cost price,
Cost price = Selling Price + Discount
\[CP=1092+208\]
\[CP=1300\]Rs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (2)
Discount % formula is:
\[discount\%=\dfrac{CP-SP}{CP}\times 100\] . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (a)
Now substituting the values of (1) and (2) in (a) we get,
\[discount\%=\dfrac{1300-1092}{1300}\times 100\]
\[discount\%=\dfrac{208}{1300}\times 100\]
\[discount\%=0.16\times 100\]
\[discount\%=16\%\]
Therefore the answer is Option B.
Note: Discount is the amount that is reduced on an object. So we can say cost price is equal to addition of selling price and discount. This is a direct problem which can be solved easily by knowing the formula. Take care while doing calculations.
Complete step-by-step answer:
\[discount\%=\dfrac{CP-SP}{CP}\times 100\]
The given discount on shirts is 208 Rs.
The selling price is Rs. 1092.
SP = 1092 Rs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (1)
Now we have to find the cost price,
Cost price = Selling Price + Discount
\[CP=1092+208\]
\[CP=1300\]Rs . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (2)
Discount % formula is:
\[discount\%=\dfrac{CP-SP}{CP}\times 100\] . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . (a)
Now substituting the values of (1) and (2) in (a) we get,
\[discount\%=\dfrac{1300-1092}{1300}\times 100\]
\[discount\%=\dfrac{208}{1300}\times 100\]
\[discount\%=0.16\times 100\]
\[discount\%=16\%\]
Therefore the answer is Option B.
Note: Discount is the amount that is reduced on an object. So we can say cost price is equal to addition of selling price and discount. This is a direct problem which can be solved easily by knowing the formula. Take care while doing calculations.
Recently Updated Pages
Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 9 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

