
Find the percentage error in specific resistance given by \[\rho = \dfrac{{\pi {r^2}R}}{l}\] where $r$ is the radius having value $\left( {0.2 \pm 0.02} \right)\,cm$, $R$ is the resistance of $\left( {60 \pm 2} \right)\Omega $ and $l$ is the length of $\left( {150 \pm 0.1} \right)\,cm.$
A. $5.85\,\% $
B. $11.7\,\% $
C. $23.4\,\% $
D. $35.1\,\% $
Answer
579k+ views
Hint: In the question radius, resistance and the length is given. By simplifying the equation of specific resistance by using the logarithms and differentiations in the equation, we get the value of the percentage error in the specific resistance.
Complete step by step answer:
Given that $r \pm \Delta r = \left( {0.2 + 0.02} \right)\,{\text{and }}\left( {0.2 - 0.02} \right)\,cm\,$
$r \pm \Delta r = \left( {0.2 \pm 0.02} \right)\,cm$
$R \pm \Delta R = \left( {60 + 2} \right)\,\Omega \,\,{\text{and}}\left( {60 - 2} \right)\,\Omega $
$R \pm \Delta R = \left( {60 \pm 2} \right)\,\Omega $
$l \pm \Delta l = \left( {150 + 0.1} \right)\,cm\,{\text{and}}\left( {150 - 0.1} \right)$
$l \pm \Delta l = \left( {150 \pm 0.1} \right)$
Where,
\[\Delta r,\Delta R,\Delta l\]are the uncertainties in the radius, resistance and the length respectively, such that
$r = 0.2\,cm,\,\Delta r = 0.02\,cm$
$R = 60\,cm,\,\Delta R = 2cm$
$l = 150\,cm,\,\Delta l = 0.1\,cm$
The equation of finding the specific resistance is $\rho = \dfrac{{\pi {r^2}R}}{l}$
Applying logarithms and differentiations on the equation of specific resistance, we get
\[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho }\, = \pm \left( {2\dfrac{{\Delta r}}{r} + \dfrac{{\Delta R}}{R} + \dfrac{{\Delta l}}{l}} \right)\]
Substitute the known values in the above equation, we get
\[\Rightarrow \dfrac{{\Delta \rho }}{\rho }\, = \pm \left( {2\dfrac{{0.02}}{{0.2}} + \dfrac{2}{{60}} + \dfrac{{0.1}}{{150}}} \right)\]
Simplify the above equation, we get
\[\Rightarrow \dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } = 0.234\]
We have to find the percentage error for the specific resistance so the values is multiple by 100
The percentage error in the specific resistance is given by,
Percentage error \[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } \times 100 = 0.234 \times 100\]
$\Rightarrow$ Percentage error\[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } = 23.4\,\% \].
Therefore, the percentage error in the specific resistance is $23.4\,\% $.
Hence from the above options, option C is correct.
Note: In the question, the required parameters are given for finding the percentage error for the specific resistance. But in this case, length and change in length is not given. We have to find one of the unknowns from the formula and after that we have to find the length and change in length.
Complete step by step answer:
Given that $r \pm \Delta r = \left( {0.2 + 0.02} \right)\,{\text{and }}\left( {0.2 - 0.02} \right)\,cm\,$
$r \pm \Delta r = \left( {0.2 \pm 0.02} \right)\,cm$
$R \pm \Delta R = \left( {60 + 2} \right)\,\Omega \,\,{\text{and}}\left( {60 - 2} \right)\,\Omega $
$R \pm \Delta R = \left( {60 \pm 2} \right)\,\Omega $
$l \pm \Delta l = \left( {150 + 0.1} \right)\,cm\,{\text{and}}\left( {150 - 0.1} \right)$
$l \pm \Delta l = \left( {150 \pm 0.1} \right)$
Where,
\[\Delta r,\Delta R,\Delta l\]are the uncertainties in the radius, resistance and the length respectively, such that
$r = 0.2\,cm,\,\Delta r = 0.02\,cm$
$R = 60\,cm,\,\Delta R = 2cm$
$l = 150\,cm,\,\Delta l = 0.1\,cm$
The equation of finding the specific resistance is $\rho = \dfrac{{\pi {r^2}R}}{l}$
Applying logarithms and differentiations on the equation of specific resistance, we get
\[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho }\, = \pm \left( {2\dfrac{{\Delta r}}{r} + \dfrac{{\Delta R}}{R} + \dfrac{{\Delta l}}{l}} \right)\]
Substitute the known values in the above equation, we get
\[\Rightarrow \dfrac{{\Delta \rho }}{\rho }\, = \pm \left( {2\dfrac{{0.02}}{{0.2}} + \dfrac{2}{{60}} + \dfrac{{0.1}}{{150}}} \right)\]
Simplify the above equation, we get
\[\Rightarrow \dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } = 0.234\]
We have to find the percentage error for the specific resistance so the values is multiple by 100
The percentage error in the specific resistance is given by,
Percentage error \[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } \times 100 = 0.234 \times 100\]
$\Rightarrow$ Percentage error\[\dfrac{{\Delta \rho }}{\rho } = 23.4\,\% \].
Therefore, the percentage error in the specific resistance is $23.4\,\% $.
Hence from the above options, option C is correct.
Note: In the question, the required parameters are given for finding the percentage error for the specific resistance. But in this case, length and change in length is not given. We have to find one of the unknowns from the formula and after that we have to find the length and change in length.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

