How would you find the number of grams of $C{{O}_{2}}$ that exert a pressure of 785 torrs at a volume of 32.5 L and a temperature of $32{}^\circ C$.
Answer
570.6k+ views
Hint: A hypothetical observation of an ideal gas is taken that obey Boyle’s law, Charle’s law and Avogadro’s law under similar conditions or temperature and pressure. The equation of ideal gas is also called the equation of state.
Formula used:
Ideal gas equation (equation of state)
\[PV=nRT\]
Complete answer:
We have been given a gas carbon dioxide that has quantities of pressure, temperature and volume as:
P= 785 torrs
V= 32.5 L
T= $32{}^\circ C$
Now considering this gas to be ideal, the ideal gas equation is used,
\[~PV=nRT\]
Where, P is the pressure, V is the volume, n is number of moles, T is temperature and R is the gas constant and its value is in accordance with pressure and volume that is $62.364\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}$
So, putting the given values of pressure, temperature, volume and gas constant into the ideal gas equation we get:
\[785\,torr\times 32.5L=n\,~62.36\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}\times (32+273)K\]
Since, n is unknown so,
\[n=\dfrac{785\,torr\,\times 32.5\,L}{62.36\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}\times (32+273)K}\]
So, number of moles,
n= 1.34 mol
Now we have to take out the mass of carbon dioxide using number of moles, as we know that,\[n=\dfrac{weight}{molar\,mass}\]
Here, weight is unknown, molar mass of $C{{O}_{2}}=44\,g\,mo{{l}^{-1}}$ and n= 1.34 mol
Therefore, \[1.34\,mol=\dfrac{weight}{44\,g\,mo{{l}^{-1}}}\]
Weight of carbon dioxide = $1.34\,mol\times 44\,g\,mo{{l}^{-1}}$
Weight = 58.96 g
Hence, the number of grams of carbon dioxide $C{{O}_{2}}$ is found to be 58.96 g.
Note:
Gas constant has different values in various units of temperature and pressure like, $8.314\,J{{K}^{-1\,}}\,mo{{l}^{-1}}$, $2\,cal\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}$, $0.082\,L\,atm\,{{K}^{-1}}\,mo{{l}^{-1}}$.
The value of temperature should be converted into Kelvin as that in the gas constant.
Formula used:
Ideal gas equation (equation of state)
\[PV=nRT\]
Complete answer:
We have been given a gas carbon dioxide that has quantities of pressure, temperature and volume as:
P= 785 torrs
V= 32.5 L
T= $32{}^\circ C$
Now considering this gas to be ideal, the ideal gas equation is used,
\[~PV=nRT\]
Where, P is the pressure, V is the volume, n is number of moles, T is temperature and R is the gas constant and its value is in accordance with pressure and volume that is $62.364\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}$
So, putting the given values of pressure, temperature, volume and gas constant into the ideal gas equation we get:
\[785\,torr\times 32.5L=n\,~62.36\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}\times (32+273)K\]
Since, n is unknown so,
\[n=\dfrac{785\,torr\,\times 32.5\,L}{62.36\,L\,torr\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}\times (32+273)K}\]
So, number of moles,
n= 1.34 mol
Now we have to take out the mass of carbon dioxide using number of moles, as we know that,\[n=\dfrac{weight}{molar\,mass}\]
Here, weight is unknown, molar mass of $C{{O}_{2}}=44\,g\,mo{{l}^{-1}}$ and n= 1.34 mol
Therefore, \[1.34\,mol=\dfrac{weight}{44\,g\,mo{{l}^{-1}}}\]
Weight of carbon dioxide = $1.34\,mol\times 44\,g\,mo{{l}^{-1}}$
Weight = 58.96 g
Hence, the number of grams of carbon dioxide $C{{O}_{2}}$ is found to be 58.96 g.
Note:
Gas constant has different values in various units of temperature and pressure like, $8.314\,J{{K}^{-1\,}}\,mo{{l}^{-1}}$, $2\,cal\,mo{{l}^{-1}}\,{{K}^{-1}}$, $0.082\,L\,atm\,{{K}^{-1}}\,mo{{l}^{-1}}$.
The value of temperature should be converted into Kelvin as that in the gas constant.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

