
Find the amount of $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ required to prepare $5$ litres of $2N$ solution.
A. $54.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$
B. $540.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$
C. $40.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$
D. $340.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$
Answer
598.5k+ views
Hint: We will approach this problem with the help of some important formulae and these formulae are (I) no of equivalents = N $\times$ V, where N is normality and V is volume, (ii) no of equivalent=weight /equivalent weight.
Complete answer:
So now we will calculate equivalent weight of $N{a_2}C{O_3}$, we know that molecular weight of $N{a_2}C{O_3}$ is $2 \times 23 + 12 + 3 \times 16 = 106$ (molar mass of sodium ,carbon and oxygen atoms are $23$, $12$ and $16$) and n-factor of Sodium carbonate salt is 2 as there are two positive charges present in electropositive cation of sodium salt. Now equivalent weight = molecular weight /n-factor so equivalent weight of $N{a_2}C{O_3}$= $\dfrac{{106}}{2}$$ = 53$
No of equivalent of $N{a_2}C{O_3}$=$5 \times 2 = 10$
We also know that no of equivalent of Sodium carbonate ( $N{a_2}C{O_3}$)= weight /equivalent weight
No of equivalent $ \Rightarrow \dfrac{{weight}}{{53}}$
$ \Rightarrow 10 = \dfrac{{weight}}{{53}}$
$ \Rightarrow weight = 530 g$
But here in the problem it is mention that we have to find out the amount of $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ so we know that $98g$ of the $N{a_2}C{O_3}$ is present in the $100g$ sample. So the amount of $N{a_2}C{O_3}$ present in $530g$ of the sample is equal to $\dfrac{{530 \times 100}}{{98}} = 540.8g$. So option B is correct, that is $540.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$.
Note: We have solved this problem by finding a number of equivalents. Once number of equivalent is known then we have calculated the weight of substance ($N{a_2}C{O_3}$) but the result we got it is when we have assumed that $N{a_2}C{O_3}$ is $100\% $ pure. Now as it is asked in the question to calculate the amount of the $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ so we have found out the amount which is asked. So the amount of $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ required to prepare $5$ litres of $2N$ solution is $540.8g$ impure sodium carbonate.
Complete answer:
So now we will calculate equivalent weight of $N{a_2}C{O_3}$, we know that molecular weight of $N{a_2}C{O_3}$ is $2 \times 23 + 12 + 3 \times 16 = 106$ (molar mass of sodium ,carbon and oxygen atoms are $23$, $12$ and $16$) and n-factor of Sodium carbonate salt is 2 as there are two positive charges present in electropositive cation of sodium salt. Now equivalent weight = molecular weight /n-factor so equivalent weight of $N{a_2}C{O_3}$= $\dfrac{{106}}{2}$$ = 53$
No of equivalent of $N{a_2}C{O_3}$=$5 \times 2 = 10$
We also know that no of equivalent of Sodium carbonate ( $N{a_2}C{O_3}$)= weight /equivalent weight
No of equivalent $ \Rightarrow \dfrac{{weight}}{{53}}$
$ \Rightarrow 10 = \dfrac{{weight}}{{53}}$
$ \Rightarrow weight = 530 g$
But here in the problem it is mention that we have to find out the amount of $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ so we know that $98g$ of the $N{a_2}C{O_3}$ is present in the $100g$ sample. So the amount of $N{a_2}C{O_3}$ present in $530g$ of the sample is equal to $\dfrac{{530 \times 100}}{{98}} = 540.8g$. So option B is correct, that is $540.8g$ impure $N{a_2}C{O_3}$.
Note: We have solved this problem by finding a number of equivalents. Once number of equivalent is known then we have calculated the weight of substance ($N{a_2}C{O_3}$) but the result we got it is when we have assumed that $N{a_2}C{O_3}$ is $100\% $ pure. Now as it is asked in the question to calculate the amount of the $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ so we have found out the amount which is asked. So the amount of $98\% $ pure $N{a_2}C{O_3}$ required to prepare $5$ litres of $2N$ solution is $540.8g$ impure sodium carbonate.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

