Find out the mole fraction of solute in an aqueous solution of 30% NaOH.
Answer
554.7k+ views
Hint: As we know that mole fraction is the way of expressing the concentration of a solution and can be described as the number of molecules or moles of a particular component in a mixture divided by the total number of moles in the given mixture. So here we have to calculate the mole fraction of solute in an aqueous solution of 30% NaOH.
Formula used:
We will use the following formula in this solution:-
${{x}_{i}}=\dfrac{{{n}_{i}}}{{{n}_{\text{total}}}}$
where,
${{x}_{i}}$ = mole fraction
${{n}_{i}}$ = number of moles of one component of solution
${{n}_{\text{total}}}$ = Total number of moles of solution
Complete answer:
Let us first begin with the calculation of mass of NaOH present in the solution followed by calculation of moles and mole fraction as follows:-
-Calculation of mass of NaOH present in an aqueous solution of 30% NaOH:-
Let us assume that the mass of the given aqueous solution is 100 grams.
So the mass of NaOH present in it = 30 grams
This means the mass of water in this solution = 70 grams.
-Calculation of number of moles of NaOH and water in the solution:-
Moles can be calculated as: $\text{n=}\dfrac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}$
Molar mass of NaOH = (23 +16 + 1) g/mol = 40g/mol
Number of moles of NaOH = ${{\text{n}}_{NaOH}}\text{=}\dfrac{30g}{40g/mol}=0.75moles$
Molar mass of ${{H}_{2}}O$ = (2 + 16) g/mol = 18g/mol
Number of moles of ${{H}_{2}}O$= ${{\text{n}}_{{{H}_{2}}O}}\text{=}\dfrac{70g}{18g/mol}=3.89moles$
-Calculation of mole fraction of NaOH present in the solution:-
Let us substitute all the values in ${{x}_{i}}=\dfrac{{{n}_{i}}}{{{n}_{\text{total}}}}$:-
$\begin{align}
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=\dfrac{{{n}_{NaOH}}}{{{n}_{\text{total}}}} \\
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=\dfrac{0.75moles}{0.75moles+3.89moles} \\
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=0.16 \\
\end{align}$
Hence, the mole fraction of solute in an aqueous solution of 30% NaOH is 0.16.
Note:
-Remember to use the units of each given value along with it so as to easily cancel the terms with others in order to obtain an accurate answer.
-Also moles fraction is a unitless quantity.
Formula used:
We will use the following formula in this solution:-
${{x}_{i}}=\dfrac{{{n}_{i}}}{{{n}_{\text{total}}}}$
where,
${{x}_{i}}$ = mole fraction
${{n}_{i}}$ = number of moles of one component of solution
${{n}_{\text{total}}}$ = Total number of moles of solution
Complete answer:
Let us first begin with the calculation of mass of NaOH present in the solution followed by calculation of moles and mole fraction as follows:-
-Calculation of mass of NaOH present in an aqueous solution of 30% NaOH:-
Let us assume that the mass of the given aqueous solution is 100 grams.
So the mass of NaOH present in it = 30 grams
This means the mass of water in this solution = 70 grams.
-Calculation of number of moles of NaOH and water in the solution:-
Moles can be calculated as: $\text{n=}\dfrac{\text{Given mass}}{\text{Molar mass}}$
Molar mass of NaOH = (23 +16 + 1) g/mol = 40g/mol
Number of moles of NaOH = ${{\text{n}}_{NaOH}}\text{=}\dfrac{30g}{40g/mol}=0.75moles$
Molar mass of ${{H}_{2}}O$ = (2 + 16) g/mol = 18g/mol
Number of moles of ${{H}_{2}}O$= ${{\text{n}}_{{{H}_{2}}O}}\text{=}\dfrac{70g}{18g/mol}=3.89moles$
-Calculation of mole fraction of NaOH present in the solution:-
Let us substitute all the values in ${{x}_{i}}=\dfrac{{{n}_{i}}}{{{n}_{\text{total}}}}$:-
$\begin{align}
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=\dfrac{{{n}_{NaOH}}}{{{n}_{\text{total}}}} \\
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=\dfrac{0.75moles}{0.75moles+3.89moles} \\
& \Rightarrow {{x}_{NaOH}}=0.16 \\
\end{align}$
Hence, the mole fraction of solute in an aqueous solution of 30% NaOH is 0.16.
Note:
-Remember to use the units of each given value along with it so as to easily cancel the terms with others in order to obtain an accurate answer.
-Also moles fraction is a unitless quantity.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

