Fill the table.
Answer
Verified
479.7k+ views
Hint: We need to calculate the value of the cost of apples, from the given table, and we are given that the cost of 1 apple is Rs. 8. So, we will use the unitary method to find the cost of 4,7,12 and 30 apples.
Complete step-by-step answer:
According to the question we need to find the value of 4 apples, 7 apples, 12 apples and 30 apples.
Now, in the question, using unitary method-
Given, Cost of 1 apple is Rs. 8,
Then cost of 4 apples will be \[4 \times Rs.8 = Rs.32\]
If, cost of 1 apple is Rs. 8
Then, cost of 7 apples will be \[7 \times Rs.8 = Rs.56\]
If, cost of 1 apple is Rs 8
Then, cost of 12 apples will be \[12 \times Rs.8 = Rs.{\text{ }}96\]
If, cost of 30 apples will be \[30 \times Rs.8 = Rs.240\]
Hence the table will now become:
Note: Unitary method is not only used to calculate values of more items when the value of one is given. It is also used to calculate the lesser values when value of 1 is given. Also, the use of unitary method or its inverse depends on the situation we are given. For example for calculation costs of things we will use the multiplying or dividing factor, whereas for quantities like work, we will use the inverse unitary method, since 1 person will do lesser work in 1 day as compared to the work done by 20 people in 1 day.
Complete step-by-step answer:
According to the question we need to find the value of 4 apples, 7 apples, 12 apples and 30 apples.
Now, in the question, using unitary method-
Given, Cost of 1 apple is Rs. 8,
Then cost of 4 apples will be \[4 \times Rs.8 = Rs.32\]
If, cost of 1 apple is Rs. 8
Then, cost of 7 apples will be \[7 \times Rs.8 = Rs.56\]
If, cost of 1 apple is Rs 8
Then, cost of 12 apples will be \[12 \times Rs.8 = Rs.{\text{ }}96\]
If, cost of 30 apples will be \[30 \times Rs.8 = Rs.240\]
Hence the table will now become:
Note: Unitary method is not only used to calculate values of more items when the value of one is given. It is also used to calculate the lesser values when value of 1 is given. Also, the use of unitary method or its inverse depends on the situation we are given. For example for calculation costs of things we will use the multiplying or dividing factor, whereas for quantities like work, we will use the inverse unitary method, since 1 person will do lesser work in 1 day as compared to the work done by 20 people in 1 day.
Recently Updated Pages
Out of 30 students in a class 6 like football 12 like class 7 maths CBSE
Earth rotates from West to east ATrue BFalse class 6 social science CBSE
The easternmost longitude of India is A 97circ 25E class 6 social science CBSE
Write the given sentence in the passive voice Ann cant class 6 CBSE
Convert 1 foot into meters A030 meter B03048 meter-class-6-maths-CBSE
What is the LCM of 30 and 40 class 6 maths CBSE
Trending doubts
Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers
Write a letter to the editor of a newspaper on reckless class 6 english CBSE
How many time zones are in China class 6 social science CBSE
When was the universal adult franchise granted in India class 6 social science CBSE
Find the HCF and LCM of 6 72 and 120 using the prime class 6 maths CBSE
Assertion 2 is a rational number Reason The square class 6 maths CBSE