
How fast will an object with a mass of $15\,kg$ accelerate, if a force of $72\,N$ is constantly applied on it?
Answer
492.9k+ views
Hint:In order to solve this question, we should know that whenever a external force is applied on the body having some definite mass, it gets accelerated and here we will use the general formula of calculating the force to move a body which is governed by newton’s second law of motion to calculate the acceleration produced in the object by using given parameters.
Formula used:
According to Newton's second law of motion, if force $F$ is applied on the body having mass of the body denoted by $m$ and the body gets accelerated with an acceleration of then, force can be written as $F = ma$.
Complete step by step answer:
According to the question, we have given that the mass of an object which is affected by applied force is $m = 15kg$ and a constant magnitude of force is applied on the body which has a value of $F = 72N$. Now, let us suppose a is the acceleration produced in the body due to this applied force so, using the formula of force as
$F = ma$
On putting the values of F and m we get,
$72 = 15 \times a$
on solving we get,
$\therefore a = 4.8\,m{s^{ - 2}}$
Hence, the object will accelerate with an acceleration of $a = 4.8\,m{s^{ - 2}}$.
Note: It should be remembered that, in general force is written as the rate of change of linear momentum of a body and in classical mechanics mass of a body doesn't change with speed so force is simply the product of mass and acceleration of the body.
Formula used:
According to Newton's second law of motion, if force $F$ is applied on the body having mass of the body denoted by $m$ and the body gets accelerated with an acceleration of then, force can be written as $F = ma$.
Complete step by step answer:
According to the question, we have given that the mass of an object which is affected by applied force is $m = 15kg$ and a constant magnitude of force is applied on the body which has a value of $F = 72N$. Now, let us suppose a is the acceleration produced in the body due to this applied force so, using the formula of force as
$F = ma$
On putting the values of F and m we get,
$72 = 15 \times a$
on solving we get,
$\therefore a = 4.8\,m{s^{ - 2}}$
Hence, the object will accelerate with an acceleration of $a = 4.8\,m{s^{ - 2}}$.
Note: It should be remembered that, in general force is written as the rate of change of linear momentum of a body and in classical mechanics mass of a body doesn't change with speed so force is simply the product of mass and acceleration of the body.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

Who is eligible for RTE class 9 social science CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

Name 10 Living and Non living things class 9 biology CBSE

