
How much energy is released when 14.0 g of carbon monoxide is completely combusted?
\[ 2C{{O}_{(g)}}+{{O}_{2}}_{(g)}\to 2C{{O}_{2}}_{(g)} \\
\Delta H=-560kJ \\
\]
Answer
537.3k+ views
Hint:When a substance is reacted with oxygen gas, it releases energy in the form of heat and light. This reaction is called a combustion reaction. The energy released or absorbed in a combustion reaction is called the enthalpy change of the combustion.
Complete step-by-step answer:To solve this question, we first need to understand the concept of mole ratio.
A conversion factor that relates the number of moles of any two components of a chemical reaction is known as the mole ratio. The coefficients in a balanced chemical equation of a reaction are used to determine the numbers in a conversion factor.
In the given reaction we can see that two moles of carbon monoxide gas combine with one mole of oxygen gas to form two moles of carbon dioxide.
Now, we know that the molar mass of CO = 28g/mol, ${{O}_{2}}=32g/mol$ and $C{{O}_{2}}=44g/mol$.
It is given to us that 14g of carbon monoxide gas is combusted in this reaction, which is equal to 0.5 mol of carbon monoxide.
According to the mole ratio concept, different relative amounts of reactants and products can also be considered by using the same proportionality,
So, we can also say that when 14g of carbon monoxide is completely combusted, 0.5 mol of carbon monoxide gas combines with 0.25 mole of oxygen gas to form 0.5 mol of carbon dioxide.
It is also given to us that $\Delta H=-560kJ$. That means when 2 moles of carbon monoxide gas are combusted in this reaction, the energy released is equivalent to 560kJ.
So, when 0.5 mol of carbon monoxide gas is combusted, the energy released will be
\[\Delta H=0.5\times \dfrac{-560}{2}kJ=-140kJ\]
Hence, 140kJ of energy is released when 14g of carbon monoxide is completely combusted in a reaction.
Note: It must be noted that the reaction should take place in a constant pressure to calculate the enthalpy change.
Also, negative enthalpy change implies that heat is released in the reaction and the reaction is exothermic. Combustion reactions are always exothermic.
Complete step-by-step answer:To solve this question, we first need to understand the concept of mole ratio.
A conversion factor that relates the number of moles of any two components of a chemical reaction is known as the mole ratio. The coefficients in a balanced chemical equation of a reaction are used to determine the numbers in a conversion factor.
In the given reaction we can see that two moles of carbon monoxide gas combine with one mole of oxygen gas to form two moles of carbon dioxide.
Now, we know that the molar mass of CO = 28g/mol, ${{O}_{2}}=32g/mol$ and $C{{O}_{2}}=44g/mol$.
It is given to us that 14g of carbon monoxide gas is combusted in this reaction, which is equal to 0.5 mol of carbon monoxide.
According to the mole ratio concept, different relative amounts of reactants and products can also be considered by using the same proportionality,
So, we can also say that when 14g of carbon monoxide is completely combusted, 0.5 mol of carbon monoxide gas combines with 0.25 mole of oxygen gas to form 0.5 mol of carbon dioxide.
It is also given to us that $\Delta H=-560kJ$. That means when 2 moles of carbon monoxide gas are combusted in this reaction, the energy released is equivalent to 560kJ.
So, when 0.5 mol of carbon monoxide gas is combusted, the energy released will be
\[\Delta H=0.5\times \dfrac{-560}{2}kJ=-140kJ\]
Hence, 140kJ of energy is released when 14g of carbon monoxide is completely combusted in a reaction.
Note: It must be noted that the reaction should take place in a constant pressure to calculate the enthalpy change.
Also, negative enthalpy change implies that heat is released in the reaction and the reaction is exothermic. Combustion reactions are always exothermic.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

