
How far does a plane fly in $15$ s while its velocity is increasing from $75 m s^{-1}$ to $145 m s^{-1}$ at a uniform rate of acceleration?
Answer
531.9k+ views
Hint: We have to find how far a plane can fly, it means we need to find distance, how much distance can a plane cover with the change of velocity in the given time. Time is given; initial and final velocities are given so we will find the acceleration of the plane by the first equation of motion. With the help of a third equation of motion, we will find the distance travelled by the plane. That distance represents how far a plane can fly in a given time when its velocity changes from initial to final value.
Complete step by step answer:
Given: initial velocity, $u = 75 m s^{-1}$
Final velocity, $v = 145 m s^{-1}$
Time taken = $15 s$.
According to the first equation of motion, we will find the acceleration.
$v = u +at$
$\implies 145 = 75 +a(15)$
$\implies a =\dfrac{70}{15} = 4.67 m s^{-2}$
According to the third equation of motion, we will find the distance.
$v^{2} = u^{2} + 2as$
$\implies 145^{2} = 75^{2} + 2(15)s$
$\implies s = 1648.8 m$
Hence, the distance is $1648.8 m$.
Note: All the values should be in S.I. unit. When velocity increases, then rate of velocity change is positive and when velocity is decreasing then rate of velocity change is negative. If the velocity change is at uniform rate, the body is said to be in uniform acceleration.
Complete step by step answer:
Given: initial velocity, $u = 75 m s^{-1}$
Final velocity, $v = 145 m s^{-1}$
Time taken = $15 s$.
According to the first equation of motion, we will find the acceleration.
$v = u +at$
$\implies 145 = 75 +a(15)$
$\implies a =\dfrac{70}{15} = 4.67 m s^{-2}$
According to the third equation of motion, we will find the distance.
$v^{2} = u^{2} + 2as$
$\implies 145^{2} = 75^{2} + 2(15)s$
$\implies s = 1648.8 m$
Hence, the distance is $1648.8 m$.
Note: All the values should be in S.I. unit. When velocity increases, then rate of velocity change is positive and when velocity is decreasing then rate of velocity change is negative. If the velocity change is at uniform rate, the body is said to be in uniform acceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Class 11 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

