
Determine the mass of $N{a^{22}}$ which has an activity of $5mCi$ . Half life of $N{a^{22}}$is $2.6$ years. Avogadro number as $6.023 \times {10^{23}}$ atoms.
Answer
606.9k+ views
Hint: The decay rate of a sample of radioactive material is expressed in terms of curie which is denoted by the symbol $\left( {Ci} \right)$ and a curie is equal to the quantity of radioactive material in which thirty seven billion number of atoms decaying per second i.e. $3.7 \times {10^{10}}{\text{dps}}$, ${\text{dps}}$ stands for disintegrations per second.
Complete step-by-step answer:
Formula used: $A = \dfrac{{0.693}}{{{T_{1/2}}}} \times N$
where $A$ is activity and ${T_{_{1/2}}}$ is half life.
$\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$
where $m$ is the mass of atom, $M$ is the atomic weight of atom, $N$ is the number of atom and ${N_A}$ is the Avogadro's number i.e. $6.023 \times {10^{23}}$atoms.
Given that,
Activity of $N{a^{22}}$ i.e. $A = 5mCi$
as we know that $1Ci{\text{ = }}3.7 \times {10^{10}}{\text{dps}}$
$\therefore 5mCi = 5 \times {10^{ - 3}} \times 3.7 \times {10^{10}} = 1.85 \times {10^8}{\text{dps}}$
And Half life $\left( {{T_{1/2}}} \right)$ of $N{a^{22}}$ $ = 2.6$ years
$\therefore {T_{_{1/2}}} = 2.6 \times 365 \times 86400 = 8.2 \times {10^7}$ seconds
From radioactive decay equation, activity$\left( A \right)$ of radioactive substance is given by the formula:
$A = \dfrac{{0.693}}{{{T_{1/2}}}} \times N$
as $A = 1.85 \times {10^8}{\text{dps}}$, ${T_{_{1/2}}} = 8.2 \times {10^7}$seconds, putting the values we get:
$
1.85 \times {10^8} = \dfrac{{0.693}}{{8.2 \times {{10}^7}}} \times N \\
\Rightarrow N = 2.2 \times {10^{16}} \\
$
Now consider the mass of $N{a^{22}}$ $ = m$
and we know that $\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$
where $m$ is the mass of $N{a^{22}}$atom which is to be calculated, $M$ is the atomic weight of $N{a^{22}}$atom i.e. $23$, $N$ is the number of atoms in $N{a^{22}}$ i.e. $2.2 \times {10^{16}}$and ${N_A}$ is Avogadro's number i.e. $6.023 \times {10^{23}}$ atoms.
$\therefore m = \dfrac{{M \times N}}{{{N_A}}}$
Putting the values we get:
$
m = \dfrac{{23 \times 2.2 \times {{10}^{16}}}}{{6.023 \times {{10}^{23}}}} \\
m = 8.4 \times {10^{ - 6}} \\
$
Hence the mass of $N{a^{22}}$ which has an activity of $5mCi$ and half life as $2.6$ years is found to be $8.4 \times {10^{ - 6}}$ grams or $8.4$ micrograms.
Note: In this question first we converted the given activity into disintegrations per second and given half life into seconds after that using the radioactive decay equation we calculated the number of $N{a^{22}}$ atoms as $2.2 \times {10^{16}}$. Then we put the mathematical values in the formula $\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$ and after simplifying it we calculated the mass of $N{a^{22}}$ which has an activity of $5mCi$ and half life as $2.6$ years as $8.4$ micrograms.
Complete step-by-step answer:
Formula used: $A = \dfrac{{0.693}}{{{T_{1/2}}}} \times N$
where $A$ is activity and ${T_{_{1/2}}}$ is half life.
$\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$
where $m$ is the mass of atom, $M$ is the atomic weight of atom, $N$ is the number of atom and ${N_A}$ is the Avogadro's number i.e. $6.023 \times {10^{23}}$atoms.
Given that,
Activity of $N{a^{22}}$ i.e. $A = 5mCi$
as we know that $1Ci{\text{ = }}3.7 \times {10^{10}}{\text{dps}}$
$\therefore 5mCi = 5 \times {10^{ - 3}} \times 3.7 \times {10^{10}} = 1.85 \times {10^8}{\text{dps}}$
And Half life $\left( {{T_{1/2}}} \right)$ of $N{a^{22}}$ $ = 2.6$ years
$\therefore {T_{_{1/2}}} = 2.6 \times 365 \times 86400 = 8.2 \times {10^7}$ seconds
From radioactive decay equation, activity$\left( A \right)$ of radioactive substance is given by the formula:
$A = \dfrac{{0.693}}{{{T_{1/2}}}} \times N$
as $A = 1.85 \times {10^8}{\text{dps}}$, ${T_{_{1/2}}} = 8.2 \times {10^7}$seconds, putting the values we get:
$
1.85 \times {10^8} = \dfrac{{0.693}}{{8.2 \times {{10}^7}}} \times N \\
\Rightarrow N = 2.2 \times {10^{16}} \\
$
Now consider the mass of $N{a^{22}}$ $ = m$
and we know that $\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$
where $m$ is the mass of $N{a^{22}}$atom which is to be calculated, $M$ is the atomic weight of $N{a^{22}}$atom i.e. $23$, $N$ is the number of atoms in $N{a^{22}}$ i.e. $2.2 \times {10^{16}}$and ${N_A}$ is Avogadro's number i.e. $6.023 \times {10^{23}}$ atoms.
$\therefore m = \dfrac{{M \times N}}{{{N_A}}}$
Putting the values we get:
$
m = \dfrac{{23 \times 2.2 \times {{10}^{16}}}}{{6.023 \times {{10}^{23}}}} \\
m = 8.4 \times {10^{ - 6}} \\
$
Hence the mass of $N{a^{22}}$ which has an activity of $5mCi$ and half life as $2.6$ years is found to be $8.4 \times {10^{ - 6}}$ grams or $8.4$ micrograms.
Note: In this question first we converted the given activity into disintegrations per second and given half life into seconds after that using the radioactive decay equation we calculated the number of $N{a^{22}}$ atoms as $2.2 \times {10^{16}}$. Then we put the mathematical values in the formula $\dfrac{m}{M} = \dfrac{N}{{{N_A}}}$ and after simplifying it we calculated the mass of $N{a^{22}}$ which has an activity of $5mCi$ and half life as $2.6$ years as $8.4$ micrograms.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Differentiate between homogeneous and heterogeneous class 12 chemistry CBSE

