
What is the decrease in weight of a body of mass $500\,kg$ when it is taken into a mine of depth $1000\,km$. (Radius of earth, $R = 6400\,km$ , $g = 9.8\,m{s^{ - 2}}$)
Answer
563.1k+ views
Hint: The decrease in the weight of the body can be calculated by subtracting the weight of mass into the mine from the weight of mass from the earth’s surface. For this, we will first calculate the mass and the radius of the mine. Here, we will also calculate the acceleration due to gravity acting on the mass into the mine.
Complete step by step answer:
Consider a mine of depth $1000\,km$ and let a body of mass $500\,kg$ be taken into the depth. Therefore, the mass of the body, $M = 500\,kg = 0.5g$.
Also, the depth of mine, $d = 1000\,km = 1 \times {10^3}m$
Also, radius of earth is given as, $R = 6400\,km = 6.4 \times {10^3}m$
And, the acceleration due to gravity, $g = 9.8\,m{s^{ - 2}}$
The diagram showing the above system is given by;
Now, if we want to find the radius ${R_1}$ , we will use the relation according to the figure as shown below
${R_1} = R - d$
$ \Rightarrow \,{R_1} = \left( {6400 - 1000} \right)$
$ \Rightarrow \,{R_1} = 5400\,km$
$ \Rightarrow \,{R_1} = 5.4 \times {10^6}\,m$
Now, we know that the distance $$d$$ is comparable with ${R^3}$ , therefore, we can’t use approximate values. Now, mass ${M_1}$ can be calculated as shown below
${M_1} = \dfrac{M}{{\dfrac{4}{3}\pi {R^3}}} \times 4\pi {R_1}$
$ \Rightarrow {M_1} = \dfrac{{3M}}{{{{\left( {6.4 \times {{10}^3}} \right)}^3}}} \times 5.4 \times {10^6}$
$ \Rightarrow {M_1} = \dfrac{{3M}}{{262.1 \times {{10}^9}}} \times 67.8 \times {10^6}$
$ \Rightarrow {M_1} = 3M \times 0.258 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{M_1} = 0.6 \times {10^{ - 3}} \times M$
$ \Rightarrow \,{M_1} = 0.6M \times {10^{ - 3}}$
Now, using the law of gravitational formula as shown below
$g = \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}$
${g_1} = \dfrac{{G{M_1}}}{{R_1^2}}$
Now, dividing ${g_1}$ by $g$ , we get
$\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{G{M_1}}}{{R_1^2}} \times \dfrac{{{R^2}}}{{GM}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{{M_1}{R^2}}}{{MR_1^2}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{0.6M \times {{10}^{ - 3}} \times {{\left( {6.4 \times {{10}^3}} \right)}^2}}}{{M \times \left( {5.4 \times {{10}^6}} \right)}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{0.6 \times {{10}^{ - 3}} \times 40.9 \times {{10}^6}}}{{29.16 \times {{10}^6}}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{24.54 \times {{10}^3}}}{{29.16 \times {{10}^6}}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = 0.84 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{g_1} = 0.84 \times 9.8 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{g_1} = 8.2 \times {10^{ - 3}}m{s^{ - 2}}$
Now, the weight on the surface of earth can be the force of gravity and can be defined as the product of mass and gravity as shown below
$w = mg$
$ \Rightarrow \,w = 500 \times 9.8$
$ \Rightarrow \,w = 4900\,N$
Also, the weight of the mass that is hanged into the mine is given below
${w_1} = m{g_1}$
$ \Rightarrow \,w = 500 \times 8.26$
$ \Rightarrow \,w = 4130\,N$
Now, the decrease in the weight is given by
$\Delta w = w - {w_1}$
$ \Rightarrow \,\Delta w = 4900 - 4130$
$ \therefore \,\Delta w = 770\,N$
Therefore, the decrease in the weight of the body is $770\,N$.
Note:For solving these types of questions, always remember to convert larger units into smaller units. Here, we will convert the units of mass and radius of the body before taking it into the mine. Here, the acceleration due to gravity on the mass that is taken into the mine will be different because the mass is taken deep into the surface of earth.
Complete step by step answer:
Consider a mine of depth $1000\,km$ and let a body of mass $500\,kg$ be taken into the depth. Therefore, the mass of the body, $M = 500\,kg = 0.5g$.
Also, the depth of mine, $d = 1000\,km = 1 \times {10^3}m$
Also, radius of earth is given as, $R = 6400\,km = 6.4 \times {10^3}m$
And, the acceleration due to gravity, $g = 9.8\,m{s^{ - 2}}$
The diagram showing the above system is given by;
Now, if we want to find the radius ${R_1}$ , we will use the relation according to the figure as shown below
${R_1} = R - d$
$ \Rightarrow \,{R_1} = \left( {6400 - 1000} \right)$
$ \Rightarrow \,{R_1} = 5400\,km$
$ \Rightarrow \,{R_1} = 5.4 \times {10^6}\,m$
Now, we know that the distance $$d$$ is comparable with ${R^3}$ , therefore, we can’t use approximate values. Now, mass ${M_1}$ can be calculated as shown below
${M_1} = \dfrac{M}{{\dfrac{4}{3}\pi {R^3}}} \times 4\pi {R_1}$
$ \Rightarrow {M_1} = \dfrac{{3M}}{{{{\left( {6.4 \times {{10}^3}} \right)}^3}}} \times 5.4 \times {10^6}$
$ \Rightarrow {M_1} = \dfrac{{3M}}{{262.1 \times {{10}^9}}} \times 67.8 \times {10^6}$
$ \Rightarrow {M_1} = 3M \times 0.258 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{M_1} = 0.6 \times {10^{ - 3}} \times M$
$ \Rightarrow \,{M_1} = 0.6M \times {10^{ - 3}}$
Now, using the law of gravitational formula as shown below
$g = \dfrac{{GM}}{{{R^2}}}$
${g_1} = \dfrac{{G{M_1}}}{{R_1^2}}$
Now, dividing ${g_1}$ by $g$ , we get
$\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{G{M_1}}}{{R_1^2}} \times \dfrac{{{R^2}}}{{GM}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{{M_1}{R^2}}}{{MR_1^2}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{0.6M \times {{10}^{ - 3}} \times {{\left( {6.4 \times {{10}^3}} \right)}^2}}}{{M \times \left( {5.4 \times {{10}^6}} \right)}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{0.6 \times {{10}^{ - 3}} \times 40.9 \times {{10}^6}}}{{29.16 \times {{10}^6}}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = \dfrac{{24.54 \times {{10}^3}}}{{29.16 \times {{10}^6}}}$
$ \Rightarrow \,\dfrac{{{g_1}}}{g} = 0.84 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{g_1} = 0.84 \times 9.8 \times {10^{ - 3}}$
$ \Rightarrow \,{g_1} = 8.2 \times {10^{ - 3}}m{s^{ - 2}}$
Now, the weight on the surface of earth can be the force of gravity and can be defined as the product of mass and gravity as shown below
$w = mg$
$ \Rightarrow \,w = 500 \times 9.8$
$ \Rightarrow \,w = 4900\,N$
Also, the weight of the mass that is hanged into the mine is given below
${w_1} = m{g_1}$
$ \Rightarrow \,w = 500 \times 8.26$
$ \Rightarrow \,w = 4130\,N$
Now, the decrease in the weight is given by
$\Delta w = w - {w_1}$
$ \Rightarrow \,\Delta w = 4900 - 4130$
$ \therefore \,\Delta w = 770\,N$
Therefore, the decrease in the weight of the body is $770\,N$.
Note:For solving these types of questions, always remember to convert larger units into smaller units. Here, we will convert the units of mass and radius of the body before taking it into the mine. Here, the acceleration due to gravity on the mass that is taken into the mine will be different because the mass is taken deep into the surface of earth.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

