
Cost of a toffee is $50paise$ and the cost of a chocolate is $Rs.10$. Find the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate.
Answer
540k+ views
Hint:To find the ratio of any two quantities, the units of both the quantities must be the same. Here we are asked to find the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate, but the unit of prices of both is different. Therefore, first we have to convert both the prices in the same unit and then find the required ratio.
Complete Step by step answer:
Here, we are given that the cost of a toffee is $50paise$and the cost of a chocolate is $Rs.10$.
First, we need to convert prices of both a toffee and a chocolate into the same unit. For this, we will convert Rupees into Paise.
We know that $Rs.1 = 100paise$
Therefore, $Rs.10 = 10 \times 100 = 1000paise$
Now, we will find the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate which is:
$\dfrac{{50paise}}{{Rs.10}} = \dfrac{{50paise}}{{1000paise}} = \dfrac{1}{{20}} = 1:20$
Thus, the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate which is $1:20$.
Note:In this problem, we have converted rupees into paise, which means we have converted the bigger unit into the smaller one. We can do this by converting smaller into bigger, but it may make the calculation complex as it involves decimal values which may cause error while calculating.
Thus, in this type of questions, converting a bigger unit into a smaller one can be preferred to reduce the chances of errors by making the calculation less complex.
Complete Step by step answer:
Here, we are given that the cost of a toffee is $50paise$and the cost of a chocolate is $Rs.10$.
First, we need to convert prices of both a toffee and a chocolate into the same unit. For this, we will convert Rupees into Paise.
We know that $Rs.1 = 100paise$
Therefore, $Rs.10 = 10 \times 100 = 1000paise$
Now, we will find the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate which is:
$\dfrac{{50paise}}{{Rs.10}} = \dfrac{{50paise}}{{1000paise}} = \dfrac{1}{{20}} = 1:20$
Thus, the ratio of the cost of a toffee to the cost of the chocolate which is $1:20$.
Note:In this problem, we have converted rupees into paise, which means we have converted the bigger unit into the smaller one. We can do this by converting smaller into bigger, but it may make the calculation complex as it involves decimal values which may cause error while calculating.
Thus, in this type of questions, converting a bigger unit into a smaller one can be preferred to reduce the chances of errors by making the calculation less complex.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Who composed the song Vande Mataram A RabindraNath class 10 social science CBSE

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

The revolutionary who died after 63 days of the hunger class 10 social science CBSE

The slogan of Bande Mataram was first adopted during class 10 social science CBSE

Why is Sardar Vallabhbhai Patel called the Iron man class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

