
Cost of 5 kg rice is Rs. 107.50. What quantity of rice can be purchased for Rs. 64.5?
Answer
491.7k+ views
Hint: We have to find the quantity of rice which can be purchased for Rs. 64.5 by using the unitary method first, we will find the cost of 1 kg rice. Then, we will divide the cost of one kg rice with the cost at which we have to find the quantity of rice.
Complete step-by-step solution:
Given: Cost of 5 kg rice = Rs. 107.50
By using unitary method,
We will find the cost of 1 kg rice.
Cost of 1 kg rice = $\dfrac{{{\text{cost of 5 kg rice}}}}{5}$
Substituting the values in the above equation.
Cost of 1 kg rice $ = \dfrac{{107.5}}{5}$
Cost of 1 kg rice $ = Rs.21.5$
Now, we will find the quantity of rice which can be purchased for Rs. 64.5.
Quantity of rice $ = \dfrac{{64.5}}{{21.5}}$
Quantity of rice $ = 3kg$
So, 3 kg rice can be purchased for Rs. 64.5.
Note: The unit price of an item is the cost per unit of the item. We divide the price of a certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item.
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
Complete step-by-step solution:
Given: Cost of 5 kg rice = Rs. 107.50
By using unitary method,
We will find the cost of 1 kg rice.
Cost of 1 kg rice = $\dfrac{{{\text{cost of 5 kg rice}}}}{5}$
Substituting the values in the above equation.
Cost of 1 kg rice $ = \dfrac{{107.5}}{5}$
Cost of 1 kg rice $ = Rs.21.5$
Now, we will find the quantity of rice which can be purchased for Rs. 64.5.
Quantity of rice $ = \dfrac{{64.5}}{{21.5}}$
Quantity of rice $ = 3kg$
So, 3 kg rice can be purchased for Rs. 64.5.
Note: The unit price of an item is the cost per unit of the item. We divide the price of a certain number of units of an item by the number of units to find the unit price of that item.
The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which places in India experience sunrise first and class 9 social science CBSE

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Write the 6 fundamental rights of India and explain in detail

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

What is the Full Form of ISI and RAW

Golden Revolution is related to AFood production BOil class 9 social science CBSE

