
Convert 22 g of carbon dioxide into moles.
Answer
576.9k+ views
Hint : The molarity is defined as the unit of expressing concentration of a substance. The number of moles of a substance can be calculated by formula - Number of moles = $\dfrac{{Given{\text{ mass}}}}{{Molar{\text{ mass}}}}$
The molar mass is the sum of atomic masses of all elements multiplied by the number of atoms.
Complete step by step answer :
We know that the number of moles of an element can be calculated from given mass by the formula - Number of moles = $\dfrac{{Given{\text{ mass}}}}{{Molar{\text{ mass}}}}$
We have been given mass of carbon dioxide = 22 g
Molar mass can be found as -
Molar mass of carbon dioxide = Atomic mass of Carbon + Atomic mass of Oxygen$ \times $2
Molar mass of carbon dioxide = 12 + 16$ \times $2
Molar mass of carbon dioxide = 12 + 32
Molar mass of carbon dioxide = 44
Thus, number of moles of carbon dioxide = $\dfrac{{22}}{{44}}$
Number of moles of carbon dioxide = 0.5 moles
Additional information :
In the United States, October 23 meaning 10/23 is celebrated as Mole Day. This date is derived from the$6.022 \times {10^{23}}$number of molecules' value that one mole of an element possesses. The mole day is assumed to start at 6.02 a.m. and finish at 6.02 p.m.
Note: One mole of an atom has $6.022 \times {10^{23}}$number of atoms or molecules. The mole describes the amount of substance. The mole concept forms the base of stoichiometry. It is a convenient method of expressing the amount of reactants and products.
The molar mass is the sum of atomic masses of all elements multiplied by the number of atoms.
Complete step by step answer :
We know that the number of moles of an element can be calculated from given mass by the formula - Number of moles = $\dfrac{{Given{\text{ mass}}}}{{Molar{\text{ mass}}}}$
We have been given mass of carbon dioxide = 22 g
Molar mass can be found as -
Molar mass of carbon dioxide = Atomic mass of Carbon + Atomic mass of Oxygen$ \times $2
Molar mass of carbon dioxide = 12 + 16$ \times $2
Molar mass of carbon dioxide = 12 + 32
Molar mass of carbon dioxide = 44
Thus, number of moles of carbon dioxide = $\dfrac{{22}}{{44}}$
Number of moles of carbon dioxide = 0.5 moles
Additional information :
In the United States, October 23 meaning 10/23 is celebrated as Mole Day. This date is derived from the$6.022 \times {10^{23}}$number of molecules' value that one mole of an element possesses. The mole day is assumed to start at 6.02 a.m. and finish at 6.02 p.m.
Note: One mole of an atom has $6.022 \times {10^{23}}$number of atoms or molecules. The mole describes the amount of substance. The mole concept forms the base of stoichiometry. It is a convenient method of expressing the amount of reactants and products.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

