
Cinnabar (HgS) is a prominent ore of mercury. What is the percentage of mercury present in 225 grams of pure HgS? (molar mass of Hg and S is 200.6 gm mol$^{-1}$ and 32 gm mol$^{-1}$ respectively).
a.) 194.04 gms
b.) 200.6 gms
c.) 320.4 gms
d.) 260.8 gms
Answer
597.9k+ views
Hint: The percentage of mercury can be found by mass=moles$\times$molecular mass. We are given with the molar mass of Hg, and S. The moles of HgS present in 225 gms by dividing the given mass to the molecular mass of HgS.
Complete step by step solution:
Firstly, let us calculate the molar mass of HgS i.e. the sum of molar mass of Hg (200.6 gm mol$^{-1}$) and the molar mass of S (32 gm mol$^{-1}$). It can be written as: Molar mass of HgS = 200.6 + 32 = 232.6 gm mol$^{-1}$
Now, we will calculate the moles present in given mass i.e. 225 gm = $\dfrac{225}{molar mass of HgS}$ = $\dfrac{225}{232.6}$= 0.94 moles
We know, in the 1 mole of HgS, there is one mole of Hg; so, 0.94 moles of HgS will contain 0.94 moles of Hg.
As mentioned, mass = moles $\times$ molecular mass = 0.94$\times$200.6 = 194.04 gms.
Therefore, the percentage of mercury is 19.04 gms. The correct option is A.
Note: Don’t get confused between the formula, the percentage of mercury in 225 gms of HgS can also be calculated by the simple mathematics i.e. mass of Hg in 225 gms = $\dfrac{225\times200.6}{232.6}$ gms = 194.04 gms. This method is also valid.
Complete step by step solution:
Firstly, let us calculate the molar mass of HgS i.e. the sum of molar mass of Hg (200.6 gm mol$^{-1}$) and the molar mass of S (32 gm mol$^{-1}$). It can be written as: Molar mass of HgS = 200.6 + 32 = 232.6 gm mol$^{-1}$
Now, we will calculate the moles present in given mass i.e. 225 gm = $\dfrac{225}{molar mass of HgS}$ = $\dfrac{225}{232.6}$= 0.94 moles
We know, in the 1 mole of HgS, there is one mole of Hg; so, 0.94 moles of HgS will contain 0.94 moles of Hg.
As mentioned, mass = moles $\times$ molecular mass = 0.94$\times$200.6 = 194.04 gms.
Therefore, the percentage of mercury is 19.04 gms. The correct option is A.
Note: Don’t get confused between the formula, the percentage of mercury in 225 gms of HgS can also be calculated by the simple mathematics i.e. mass of Hg in 225 gms = $\dfrac{225\times200.6}{232.6}$ gms = 194.04 gms. This method is also valid.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

