
Cereal costs \[\$4.50\] for \[2pounds\] . How much does it cost per $ounce$ ?
Answer
523.5k+ views
Hint: before solving this problem we should be aware of following terms.
Pound: it is a unit of mass. It is used in the imperial, United States customary as well as other systems of measurement.
It is defined as, $1lb = 0.45359237kg$ .
$lb$ is it’s unit.
Ounce: it is a unit of mass. It is a United States customary and British imperial ounce.
It is defined as, $1ounce = \dfrac{1}{{16}}lb$ .
Complete step by step solution:
As given in question Cereal costs \[\$ 4.50\] for $2pounds$ .
So, the cost for $1pound = \dfrac{{\$ 4.50}}{2} = \$ 2.25$ .
As, $1pound = 16ounce$ .
So, we can get
Cereal cost for $16ounce = \$ 2.25$ .
Hence, Cereal cost for $1ounce = \dfrac{{\$ 2.25}}{{16}} = \$ 0.140625$ .
So as we get Cereal cost for $1ounce$ will be \[\$0.140625\] .
Note: to measure mass there are alot of units used like kilogram, gram, pounds, ounce. There is an SI unit which is world wide accepted and it is used in measure of quantity when traction is taking place between different countries. SI unit for mass is $kg$. Mass is a basic term but we rarely use it; we use weight in daily life traction.
Pound: it is a unit of mass. It is used in the imperial, United States customary as well as other systems of measurement.
It is defined as, $1lb = 0.45359237kg$ .
$lb$ is it’s unit.
Ounce: it is a unit of mass. It is a United States customary and British imperial ounce.
It is defined as, $1ounce = \dfrac{1}{{16}}lb$ .
Complete step by step solution:
As given in question Cereal costs \[\$ 4.50\] for $2pounds$ .
So, the cost for $1pound = \dfrac{{\$ 4.50}}{2} = \$ 2.25$ .
As, $1pound = 16ounce$ .
So, we can get
Cereal cost for $16ounce = \$ 2.25$ .
Hence, Cereal cost for $1ounce = \dfrac{{\$ 2.25}}{{16}} = \$ 0.140625$ .
So as we get Cereal cost for $1ounce$ will be \[\$0.140625\] .
Note: to measure mass there are alot of units used like kilogram, gram, pounds, ounce. There is an SI unit which is world wide accepted and it is used in measure of quantity when traction is taking place between different countries. SI unit for mass is $kg$. Mass is a basic term but we rarely use it; we use weight in daily life traction.
Recently Updated Pages
Fill in the blank with an appropriate article The sun class 10 english CBSE

A metal pipe is 98cm long The inner diameter of the class 10 maths CBSE

In Delta ABC DE is parallel to BC ADx BDx+1 AEx+3 and class 10 maths CBSE

If the given points 12 4y x6 and 35 are the vertic-class-10-maths-CBSE

To warn ships for underwater rocks a lighthouse spreads class 10 maths CBSE

The Charter for the establishment of the East India class 10 social studies CBSE

Trending doubts
The shortest day of the year in India

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

