
Calculate the wavelength of light required to break the bond between two chlorine atoms in a chlorine molecule. The $\text{Cl-Cl}$ bonding energy is $243kJmo{{l}^{-1}}$.$(h=6.6\times {{10}^{-34}}Js;c=3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}$, Avogadro’s number$=6.023\times {{10}^{23}}mol{{e}^{-1}})$.
$4.91\times {{10}^{-7}}m$$4.11\times {{10}^{-6}}m$
$8.81\times {{10}^{-31}}m$
$6.26\times {{10}^{-21}}m$
Answer
546.9k+ views
Hint : In this question, we find the wavelength of light which is required to break the two chlorine atoms in a chlorine molecule. Firstly we calculate the energy required to break $\text{Cl-Cl}$ the bond after that we calculate the required wavelength.
Complete step by step answer: We calculate the energy required to break the $\text{Cl-Cl}$ bond and then calculate the wavelength required to break the $\text{Cl-Cl}$ bond.
Given:
\[Cl-Cl\text{ }bonding\text{ }energy=243kJmol{{e}^{-1}}\text{ }\]
Here \[h\] is Planck’s constant
\[h=6.6\times {{10}^{-34}}Js\]
Here \[c\] is the speed of light
\[c=3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}\]
\[Avogadros\text{ }number=6.023\times {{10}^{23}}mol{{e}^{-1}}\]
The energy required to break one $\text{Cl-Cl}$ bond,
$=\dfrac{Bond\text{ }energy\text{ }per\text{ }mole}{Avogadros\text{ }number}$
Now we put the value in the formula,
$\Rightarrow \dfrac{243\times {{10}^{3}}}{6.023\times {{10}^{23}}}J$
$\Rightarrow 40.36\times {{10}^{-20}}J$
Let the wavelength of the photon required to break one $\text{Cl-Cl}$ bond be$\lambda $.
\[E=h\nu =h\dfrac{c}{\lambda }\]
After solving we get,
\[\lambda =\dfrac{hc}{E}\]
Now we put the value in the above equation,
$\lambda =\dfrac{(6.6\times {{10}^{-34}}Js)(3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}})}{40.36\times {{10}^{-20}}J}$
After solving we get,
$\lambda =4.91\times {{10}^{-7}}m$
Here we get the wavelength of light to require to break the bond between two chlorine atoms in a chlorine molecule is$\lambda =4.91\times {{10}^{-7}}m$.
So the correct option is A.
Note: To understand this question we have to study the bond energy. How much energy is required to break the bond $\text{Cl-Cl}$, and the formula is used to find the required energy to break the bond. This question is using the formula \[\lambda =\dfrac{hc}{E}\] to find out the wavelength of light.
Complete step by step answer: We calculate the energy required to break the $\text{Cl-Cl}$ bond and then calculate the wavelength required to break the $\text{Cl-Cl}$ bond.
Given:
\[Cl-Cl\text{ }bonding\text{ }energy=243kJmol{{e}^{-1}}\text{ }\]
Here \[h\] is Planck’s constant
\[h=6.6\times {{10}^{-34}}Js\]
Here \[c\] is the speed of light
\[c=3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}}\]
\[Avogadros\text{ }number=6.023\times {{10}^{23}}mol{{e}^{-1}}\]
The energy required to break one $\text{Cl-Cl}$ bond,
$=\dfrac{Bond\text{ }energy\text{ }per\text{ }mole}{Avogadros\text{ }number}$
Now we put the value in the formula,
$\Rightarrow \dfrac{243\times {{10}^{3}}}{6.023\times {{10}^{23}}}J$
$\Rightarrow 40.36\times {{10}^{-20}}J$
Let the wavelength of the photon required to break one $\text{Cl-Cl}$ bond be$\lambda $.
\[E=h\nu =h\dfrac{c}{\lambda }\]
After solving we get,
\[\lambda =\dfrac{hc}{E}\]
Now we put the value in the above equation,
$\lambda =\dfrac{(6.6\times {{10}^{-34}}Js)(3\times {{10}^{8}}m{{s}^{-1}})}{40.36\times {{10}^{-20}}J}$
After solving we get,
$\lambda =4.91\times {{10}^{-7}}m$
Here we get the wavelength of light to require to break the bond between two chlorine atoms in a chlorine molecule is$\lambda =4.91\times {{10}^{-7}}m$.
So the correct option is A.
Note: To understand this question we have to study the bond energy. How much energy is required to break the bond $\text{Cl-Cl}$, and the formula is used to find the required energy to break the bond. This question is using the formula \[\lambda =\dfrac{hc}{E}\] to find out the wavelength of light.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

