
Calculate the volume of oxygen at NTP that would be required to convert L of carbon monoxide to carbon dioxide.
A.$5.2$L
B.$2.5$L
C.$3.42$L
D.None of these
Answer
570k+ views
Hint:
The volume of $1$ mole of any gas is called its molar volume and is equal to \[22.4\;\] L at standard temperature and pressure (according to the ideal gas law) Molar volume allows conversions to be made between moles and volume of gases at STP.
Complete step by step answer:
The chemical reaction for the equation in the question is :
$CO + \dfrac{1}{2}{O_2} \to C{O_2}$
Final moles of $5$ liters of $CO$ :
If \[22.4\;\] liters of $CO$ is $1$ mole
Then $5$ liters of \[CO = 1 \times \dfrac{5}{{22.4}} = 0.223\;moles\]
The equation for the reaction of the oxidation of $CO$ is
The mole ratio between $CO$ and ${O_2}$ in the equation is $2:1$
The mole of $5$ litres $CO$ is $0.233$ moles
Since$2:1$ mole ratio is , as seen in the reaction above
We need $\dfrac{{0.233}}{2}$ moles of oxygen
0.112 mol$ = 0.112$es of oxygen to react with $CO$
Then \[0.112\;moles\; = 0.112 \times 22.4/1 = 2.5\;litre\].
So the correct option is B)
Note:Avogadro’s hypothesis states that equal volumes of all gases at the identical temperature and pressure contain the identical number of particles. A graph of the effect of temperature on the degree of a gas at constant pressure depicts that the amount of a gas is directly proportional to the amount of moles of that gas. this can be called because the Avogadro’s law.
The critical chemical difference is that CO2 contains one atom of carbon and two atoms of oxygen, whilst CO has one carbon and one oxygen atom. carbonic acid gas is non-flammable, whilst CO isn't. greenhouse emission naturally occurs within the atmosphere . However, CO doesn't occur naturally within the atmosphere and might cause health problems even in low concentrations. The density of both gases is additionally different in values.
The volume of $1$ mole of any gas is called its molar volume and is equal to \[22.4\;\] L at standard temperature and pressure (according to the ideal gas law) Molar volume allows conversions to be made between moles and volume of gases at STP.
Complete step by step answer:
The chemical reaction for the equation in the question is :
$CO + \dfrac{1}{2}{O_2} \to C{O_2}$
Final moles of $5$ liters of $CO$ :
If \[22.4\;\] liters of $CO$ is $1$ mole
Then $5$ liters of \[CO = 1 \times \dfrac{5}{{22.4}} = 0.223\;moles\]
The equation for the reaction of the oxidation of $CO$ is
The mole ratio between $CO$ and ${O_2}$ in the equation is $2:1$
The mole of $5$ litres $CO$ is $0.233$ moles
Since$2:1$ mole ratio is , as seen in the reaction above
We need $\dfrac{{0.233}}{2}$ moles of oxygen
0.112 mol$ = 0.112$es of oxygen to react with $CO$
Then \[0.112\;moles\; = 0.112 \times 22.4/1 = 2.5\;litre\].
So the correct option is B)
Note:Avogadro’s hypothesis states that equal volumes of all gases at the identical temperature and pressure contain the identical number of particles. A graph of the effect of temperature on the degree of a gas at constant pressure depicts that the amount of a gas is directly proportional to the amount of moles of that gas. this can be called because the Avogadro’s law.
The critical chemical difference is that CO2 contains one atom of carbon and two atoms of oxygen, whilst CO has one carbon and one oxygen atom. carbonic acid gas is non-flammable, whilst CO isn't. greenhouse emission naturally occurs within the atmosphere . However, CO doesn't occur naturally within the atmosphere and might cause health problems even in low concentrations. The density of both gases is additionally different in values.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

