
Calculate the rate of flow of glycerin of density $ 1.25 \times {10^3}kg/{m^3} $ through the conical section of a pipe if the radii of its ends are $ 0.1m $ & $ 0.04m $ and the pressure drop across its length is $ 10N/{m^2} $ .
Answer
568.5k+ views
Hint
To solve this question, we have to use the continuity equation and the Bernoulli’s equation. Then, using the formula for the rate of flow in terms of the area and the velocity, we can find it out.
Formula Used:
$ {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2} $
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
$ Q = Av $ , here $ Q $ is the rate of flow of a fluid through a section having area $ A $ and velocity $ v $
Here are $ {A_1} $ and $ {A_2} $ the areas, $ {P_1} $ and $ {P_2} $ the pressures, $ {v_1} $ and $ {v_2} $ the velocities, and $ {h_1} $ and $ {h_2} $ the heights of the section 1 and 2 of a pipe.
Complete step by step answer
From the continuity equation we have
$ {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2} $
$ \pi {r_1}^2{v_1} = \pi {r_2}^2{v_2} $
Separating $ {v_2} $ we get
$ {v_2} = {\left( {\dfrac{{{r_1}}}{{{r_2}}}} \right)^2}{v_1} $
According to the question, $ {r_1} = 0.04m $ and $ {r_2} = 0.1m $ . Putting these values, we get
$ {v_2} = {\left( {\dfrac{{0.04}}{{0.1}}} \right)^2}{v_1} $
$ {v_2} = 0.16{v_1} $ (1)
From the Bernoulli’s equation we have
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
As the glycerin flows through the pipe which is horizontal, so we have $ {h_1} = {h_2} $ , which gives
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
Cancelling $ \rho g{h_1} $ from both the sides, we have
$ {P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
Substituting from (1)
$ {P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {\left( {0.16{v_1}} \right)^2} $
On rearranging the terms, we have
$ {P_2} - {P_1} = \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 - \dfrac{1}{2}\rho {\left( {0.16{v_1}} \right)^2} $
Taking $ \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 $ common on the RHS
$ {P_2} - {P_1} = \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2\left( {1 - 0.0256} \right) $
$ {P_2} - {P_1} = 0.4872\rho {v_1}^2 $
According to the question, $ {P_2} - {P_1} = 10N/{m^2} $ , and $ \rho = 1.25 \times {10^3}kg/{m^3} $ . So, we get
$ 10 = 0.4872 \times 1.25 \times {10^3} \times {v_1}^2 $
$ {v_1}^2 = 0.01642 $
On simplifying, we get
$ {v_1}^2 = 0.0164 $
$ {v_1} = 0.128m/s $
Now we know that the rate of flow is given by
$ Q = Av $
Taking the values at the section 1
$ Q = {A_1}{v_1} $
$ Q = \pi {r_1}^2{v_1} $
Substituting the values
$ Q = \pi {\left( {0.04} \right)^2}\left( {0.128} \right) $
$ Q = 6.43 \times {10^{ - 4}}{m^3}/s $
Hence, the rate of flow of glycerin through the given conical section of the pipe is equal to $ 6.43 \times {10^{ - 4}}{m^3}/s $ .
Note
Here in this question, we have not been given any information regarding the heights of the two sections of the conical pipe. So we assumed that the pipe should be horizontal. But this is not the case every time. A fluid can flow through the pipe having any configuration.
To solve this question, we have to use the continuity equation and the Bernoulli’s equation. Then, using the formula for the rate of flow in terms of the area and the velocity, we can find it out.
Formula Used:
$ {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2} $
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
$ Q = Av $ , here $ Q $ is the rate of flow of a fluid through a section having area $ A $ and velocity $ v $
Here are $ {A_1} $ and $ {A_2} $ the areas, $ {P_1} $ and $ {P_2} $ the pressures, $ {v_1} $ and $ {v_2} $ the velocities, and $ {h_1} $ and $ {h_2} $ the heights of the section 1 and 2 of a pipe.
Complete step by step answer
From the continuity equation we have
$ {A_1}{v_1} = {A_2}{v_2} $
$ \pi {r_1}^2{v_1} = \pi {r_2}^2{v_2} $
Separating $ {v_2} $ we get
$ {v_2} = {\left( {\dfrac{{{r_1}}}{{{r_2}}}} \right)^2}{v_1} $
According to the question, $ {r_1} = 0.04m $ and $ {r_2} = 0.1m $ . Putting these values, we get
$ {v_2} = {\left( {\dfrac{{0.04}}{{0.1}}} \right)^2}{v_1} $
$ {v_2} = 0.16{v_1} $ (1)
From the Bernoulli’s equation we have
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
As the glycerin flows through the pipe which is horizontal, so we have $ {h_1} = {h_2} $ , which gives
$ {P_1} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \rho g{h_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
Cancelling $ \rho g{h_1} $ from both the sides, we have
$ {P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {v_2}^2 $
Substituting from (1)
$ {P_1} + \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 = {P_2} + \dfrac{1}{2}\rho {\left( {0.16{v_1}} \right)^2} $
On rearranging the terms, we have
$ {P_2} - {P_1} = \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 - \dfrac{1}{2}\rho {\left( {0.16{v_1}} \right)^2} $
Taking $ \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2 $ common on the RHS
$ {P_2} - {P_1} = \dfrac{1}{2}\rho {v_1}^2\left( {1 - 0.0256} \right) $
$ {P_2} - {P_1} = 0.4872\rho {v_1}^2 $
According to the question, $ {P_2} - {P_1} = 10N/{m^2} $ , and $ \rho = 1.25 \times {10^3}kg/{m^3} $ . So, we get
$ 10 = 0.4872 \times 1.25 \times {10^3} \times {v_1}^2 $
$ {v_1}^2 = 0.01642 $
On simplifying, we get
$ {v_1}^2 = 0.0164 $
$ {v_1} = 0.128m/s $
Now we know that the rate of flow is given by
$ Q = Av $
Taking the values at the section 1
$ Q = {A_1}{v_1} $
$ Q = \pi {r_1}^2{v_1} $
Substituting the values
$ Q = \pi {\left( {0.04} \right)^2}\left( {0.128} \right) $
$ Q = 6.43 \times {10^{ - 4}}{m^3}/s $
Hence, the rate of flow of glycerin through the given conical section of the pipe is equal to $ 6.43 \times {10^{ - 4}}{m^3}/s $ .
Note
Here in this question, we have not been given any information regarding the heights of the two sections of the conical pipe. So we assumed that the pipe should be horizontal. But this is not the case every time. A fluid can flow through the pipe having any configuration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

