
Calculate the number of grams of magnesium chloride that could be obtained from 17.0 g of HCl when HCl is reacted with excess magnesium oxide.
Answer
584.4k+ views
Hint: Start this question by writing the balanced chemical reaction of magnesium oxide and hydrochloric acid. Use the concept of molar mass and calculate weight of the individual compounds.
Complete step by step answer:
Let us solve this question by writing a balanced equation first.
According to the question, magnesium chloride is produced when hydrochloric acid reacts with excess of magnesium oxide. Therefore, the reaction can be written as –
\[MgO+2HCl\to MgC{{l}_{2}}+{{H}_{2}}O\]
Since excess of magnesium oxide is present, we can say that all 17.0 g of hydrochloric acid will be used up completely.
Molecular weight of HCl = 36.5 g
Since 2 moles of HCl is used, weight = 2 x 36.5 g = 73 g
Molecular weight of \[MgC{{l}_{2}}\] = molar mass of Mg + 2 x molar mass of Cl
Molecular weight of \[MgC{{l}_{2}}\] = 24 + 2 x 35.5 g = 95 g
Therefore,
73 g of HCl produces 95 g of \[MgC{{l}_{2}}\].
1 g of HCl produces \[\dfrac{95}{73}\]g of \[MgC{{l}_{2}}\].
17 g of HCl produces \[\dfrac{95}{73}\text{x17}\]g of \[MgC{{l}_{2}}\].
Weight of \[MgC{{l}_{2}}\] produced = \[\dfrac{95}{73}\text{x17}\]g = 22.12 g.
Therefore, the answer is – 22.19 g of magnesium chloride can be obtained from 17.0 g of HCl when HCl is reacted with excess magnesium oxide.
Note: The reaction - \[MgO+2HCl\to MgC{{l}_{2}}+{{H}_{2}}O\] is a neutralization reaction. In this, an acid reacts with an alkali to produce salt and water. Hydrochloric acid is an acid and magnesium oxide is a base, which reacts to produce a salt – magnesium chloride.
Complete step by step answer:
Let us solve this question by writing a balanced equation first.
According to the question, magnesium chloride is produced when hydrochloric acid reacts with excess of magnesium oxide. Therefore, the reaction can be written as –
\[MgO+2HCl\to MgC{{l}_{2}}+{{H}_{2}}O\]
Since excess of magnesium oxide is present, we can say that all 17.0 g of hydrochloric acid will be used up completely.
Molecular weight of HCl = 36.5 g
Since 2 moles of HCl is used, weight = 2 x 36.5 g = 73 g
Molecular weight of \[MgC{{l}_{2}}\] = molar mass of Mg + 2 x molar mass of Cl
Molecular weight of \[MgC{{l}_{2}}\] = 24 + 2 x 35.5 g = 95 g
Therefore,
73 g of HCl produces 95 g of \[MgC{{l}_{2}}\].
1 g of HCl produces \[\dfrac{95}{73}\]g of \[MgC{{l}_{2}}\].
17 g of HCl produces \[\dfrac{95}{73}\text{x17}\]g of \[MgC{{l}_{2}}\].
Weight of \[MgC{{l}_{2}}\] produced = \[\dfrac{95}{73}\text{x17}\]g = 22.12 g.
Therefore, the answer is – 22.19 g of magnesium chloride can be obtained from 17.0 g of HCl when HCl is reacted with excess magnesium oxide.
Note: The reaction - \[MgO+2HCl\to MgC{{l}_{2}}+{{H}_{2}}O\] is a neutralization reaction. In this, an acid reacts with an alkali to produce salt and water. Hydrochloric acid is an acid and magnesium oxide is a base, which reacts to produce a salt – magnesium chloride.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

