
Calculate the molality of $1L$ solution of $80\% $
${H_2}S{O_4}(W/V)$, Given that density of solution is $1.80gm{l^{ - 1}}$
A.$8.16$
B.$8.6$
C.$1.02$
D.$10.8$
Answer
548.7k+ views
Hint: In chemistry, the amount of substance calculated using the molar concept. Mole is the basic unit of this concept. It can calculate in solid as well as an aqueous solution too. Using Avogadro number large calculations is possible.
Complete step by step answer:
Before calculating the molality of the solution, let's have a look at the solution.
Solution - It is a mixture of two or more substances. In this mixture, solute and solvent are the two main parts. The solute is the substance that dissolves in another substance that is known as a solvent.
Molality - It defines how many moles of solute available in one kilogram of solvent. Its SI unit is moles per kilogram of solvent and the symbol is $m$. Using it we can identify the concentration of any solution. It comes from the concept of molarity or molar concentration.
Here, we have given,
volume - $1L$
Density - $1.80m{l^{ - 1}}$
${H_2}S{O_4}$ - $80\% $ which means $80g$ ${H_2}S{O_{}}$ in $100ml$ solution.
Therefore, $800g$ ${H_2}S{O_4}$ is present in $1000ml$ solution.
We know that Density = $\dfrac{{mass}}{{volume}}$
= $1.8$ =$\dfrac{{mass}}{{1000ml}}$
mass of solution = $1800g$
Molality = $\dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{mass\,of\,solvent}}$
moles of ${H_2}S{O_4}$ = $2 + 32 + 64$ =$98$
molar mass of ${H_2}S{O_4}$ = $\dfrac{{mass\,}}{{moles}}$
= $\dfrac{{800}}{{98}}$ = $8.16$
mass of solvent = total mass $ - $ mass of solute
= $1800 - 800$
=$1L$
now, Molality = $\dfrac{{8.16}}{1}$
= $8.16molek{g^{ - 1}}$
Therefore, option $A$ is the correct answer.
Note:
Molarity - It calculates the concentration of a substance per unit volume of solution or we can say that how many moles per liter. Its symbol is $M$ and the SI unit is moles/liter. Avogadro Number- It is a constant number given by Amedeo Avogadro, its value is $6.022 \times {10^{23}}mo{l^{ - 1}}$.
Complete step by step answer:
Before calculating the molality of the solution, let's have a look at the solution.
Solution - It is a mixture of two or more substances. In this mixture, solute and solvent are the two main parts. The solute is the substance that dissolves in another substance that is known as a solvent.
Molality - It defines how many moles of solute available in one kilogram of solvent. Its SI unit is moles per kilogram of solvent and the symbol is $m$. Using it we can identify the concentration of any solution. It comes from the concept of molarity or molar concentration.
Here, we have given,
volume - $1L$
Density - $1.80m{l^{ - 1}}$
${H_2}S{O_4}$ - $80\% $ which means $80g$ ${H_2}S{O_{}}$ in $100ml$ solution.
Therefore, $800g$ ${H_2}S{O_4}$ is present in $1000ml$ solution.
We know that Density = $\dfrac{{mass}}{{volume}}$
= $1.8$ =$\dfrac{{mass}}{{1000ml}}$
mass of solution = $1800g$
Molality = $\dfrac{{Moles\,of\,solute}}{{mass\,of\,solvent}}$
moles of ${H_2}S{O_4}$ = $2 + 32 + 64$ =$98$
molar mass of ${H_2}S{O_4}$ = $\dfrac{{mass\,}}{{moles}}$
= $\dfrac{{800}}{{98}}$ = $8.16$
mass of solvent = total mass $ - $ mass of solute
= $1800 - 800$
=$1L$
now, Molality = $\dfrac{{8.16}}{1}$
= $8.16molek{g^{ - 1}}$
Therefore, option $A$ is the correct answer.
Note:
Molarity - It calculates the concentration of a substance per unit volume of solution or we can say that how many moles per liter. Its symbol is $M$ and the SI unit is moles/liter. Avogadro Number- It is a constant number given by Amedeo Avogadro, its value is $6.022 \times {10^{23}}mo{l^{ - 1}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

