
Calculate the current through a $60\,W$ lamp rated $250\,V$. If the line voltage falls to $200\,V$, how is Power consumed by the lamp affected ?
Answer
516k+ views
Hint: From the definition of power of an electric circuit find the power of the lamp for both the voltages and compare them. The power of an electric circuit is equal to the product of the voltage and the current through the circuit.
Formula used:
The power of an electric circuit in terms of voltage and resistance is given by,
\[P = \dfrac{{{V^2}}}{R}\]
where, \[V\] is the potential difference between the terminals of the circuit and \[R\] is the resistance of the circuit.
Complete step by step answer:
We have given here a lamp of 60 W which is rated at 250V. So, we have to find the resistance of the lamp first. Now, we know that the power of a circuit element is given by,
\[P = \dfrac{{{V^2}}}{R}\]
Here, we have given, \[P = 60\,W\] and \[V = 250\,V\]. So, putting the values we will have,
\[60 = \dfrac{{{{250}^2}}}{R}\]
\[\Rightarrow R = \dfrac{{{{250}^2}}}{{60}}\]
\[\Rightarrow R = 1041.67\]
So, the resistance of the lamp is \[1041.67\Omega \]
Now, if the voltage drops to \[V = 200V\] the power will be,
\[P = \dfrac{{{{200}^2}}}{{1041.67}} \\
\therefore P= 38.39\,W\]
Hence, the power dissipation of the lamp will decrease to \[38.39\,W\] when the voltage drops to \[200\,V\].
Note: Remember that the resistance of any circuit component like the bulb or fan is constant, but the voltage and current varies as per the source, the maximum limit only depends on the value of the power. So, when solving this type of problem we have to keep in mind that the only constant of the equation is the power and the resistance of the lamp, so we have written the formula for the power in terms of voltage and resistance only.
Formula used:
The power of an electric circuit in terms of voltage and resistance is given by,
\[P = \dfrac{{{V^2}}}{R}\]
where, \[V\] is the potential difference between the terminals of the circuit and \[R\] is the resistance of the circuit.
Complete step by step answer:
We have given here a lamp of 60 W which is rated at 250V. So, we have to find the resistance of the lamp first. Now, we know that the power of a circuit element is given by,
\[P = \dfrac{{{V^2}}}{R}\]
Here, we have given, \[P = 60\,W\] and \[V = 250\,V\]. So, putting the values we will have,
\[60 = \dfrac{{{{250}^2}}}{R}\]
\[\Rightarrow R = \dfrac{{{{250}^2}}}{{60}}\]
\[\Rightarrow R = 1041.67\]
So, the resistance of the lamp is \[1041.67\Omega \]
Now, if the voltage drops to \[V = 200V\] the power will be,
\[P = \dfrac{{{{200}^2}}}{{1041.67}} \\
\therefore P= 38.39\,W\]
Hence, the power dissipation of the lamp will decrease to \[38.39\,W\] when the voltage drops to \[200\,V\].
Note: Remember that the resistance of any circuit component like the bulb or fan is constant, but the voltage and current varies as per the source, the maximum limit only depends on the value of the power. So, when solving this type of problem we have to keep in mind that the only constant of the equation is the power and the resistance of the lamp, so we have written the formula for the power in terms of voltage and resistance only.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

State and prove converse of BPT Basic Proportionality class 10 maths CBSE

