Calculate the amount of KOH required neutralizing 15 milliequivalents of c.
(A) 0.84 g
(B) 0.80g
(C) 0.89 g
(D) none of these
Answer
618.9k+ views
Hint: A neutralization reaction is when an acid and a base react to form water and a salt involves the combination of ${{H}^{+}}$ and $O{{H}^{-}}$ ions to generate water. The neutralization of a strong acid and strong base has pH equal to 7. The neutralization of a strong acid and weak base will have a pH of less than 7, consequently the resulting pH when a strong base neutralizes a weak acid will be greater than 7.
Complete answer:
A neutralization reaction occurs when a strong acid reacts with a strong base to produce water and salt.
In this case, ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ (acid) will react with sodium hydroxide (KOH) to form water and potassium nitrate.
\[{{N}_{2}}{{O}_{5}}+KOH\to KN{{O}_{3}}+{{H}_{2}}O\]
15meq ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ will require 15 milliequivalents of KOH for neutralization.
The molar mass of KOH =56g/mol
Hence, 15 milliequivalents of KOH corresponds to,
The amount of KOH = molar mass of KOH X moles of KOH
= 15 X 56 = 840mg = 0.84 g of KOH
Hence, the amount of KOH required to neutralize, 15 milliequivalents of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ =0.84g
The correct answer is option (A) = 0.84 g
Note:
The oxides that one uses to form acids and bases in aqueous solution often have reactivity that reflects their acidic or basic character. For example, \[L{{i}_{2}}O,CaO\And BaO\] react with water to form basic solutions and can react with acids directly to form salts. Likewise, ${{N}_{2}}{{O}_{5}},C{{O}_{2}}\And S{{O}_{3}}$ form acidic aqueous solutions and can react directly with bases to give salts.
Complete answer:
A neutralization reaction occurs when a strong acid reacts with a strong base to produce water and salt.
In this case, ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ (acid) will react with sodium hydroxide (KOH) to form water and potassium nitrate.
\[{{N}_{2}}{{O}_{5}}+KOH\to KN{{O}_{3}}+{{H}_{2}}O\]
15meq ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ will require 15 milliequivalents of KOH for neutralization.
The molar mass of KOH =56g/mol
Hence, 15 milliequivalents of KOH corresponds to,
The amount of KOH = molar mass of KOH X moles of KOH
= 15 X 56 = 840mg = 0.84 g of KOH
Hence, the amount of KOH required to neutralize, 15 milliequivalents of ${{N}_{2}}{{O}_{5}}$ =0.84g
The correct answer is option (A) = 0.84 g
Note:
The oxides that one uses to form acids and bases in aqueous solution often have reactivity that reflects their acidic or basic character. For example, \[L{{i}_{2}}O,CaO\And BaO\] react with water to form basic solutions and can react with acids directly to form salts. Likewise, ${{N}_{2}}{{O}_{5}},C{{O}_{2}}\And S{{O}_{3}}$ form acidic aqueous solutions and can react directly with bases to give salts.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

