
Calculate the acceleration of a bus which is moving at \[40{km}/{h}\;\]
and stops after 5s of applying the brakes.
Answer
512.7k+ views
Hint : In this question we have to find the acceleration of the bus. So we must know what acceleration is. That is, acceleration is defined as the rate of change of velocity with the change in time. Thus by using the equations of motion we can calculate the acceleration.
Complete step-by-step solution:
Given that,
The initial velocity is zero. That is,
\[u=0{m}/{s}\;\]
Also given,
$\begin{align}
& V=40{km}/{h}\; \\
& t=5s \\
\end{align}$
Converting the velocity in kilometer hour to metre per second we get,
$V=40\times \dfrac{1000}{3600}$
$V=40\times \dfrac{5}{18}$
$\therefore V=11.11{m}/{s}\;$
Then acceleration of the bus can be calculated using the equation of motion,
$V=u+at$
Then by substituting the values we get,
$V=0+a\times 5$
$\Rightarrow V=5a$
$a=\dfrac{V}{5}$
$a=\dfrac{11.11}{5}$
$\therefore a=2.22{m}/{{{s}^{2}}}\;$
Thus the acceleration of a bus which is moving at \[40{km}/{h}\;\] and stops after 5s of applying the brakes is 2.22 metre per second square.
Note: If the net external force acting on the body is zero then the acceleration of the body also becomes zero. That is, in this case the body is either in the state of rest or uniform motion. Here the velocity remains constant during the entire motion. Thus acceleration becomes zero.
Complete step-by-step solution:
Given that,
The initial velocity is zero. That is,
\[u=0{m}/{s}\;\]
Also given,
$\begin{align}
& V=40{km}/{h}\; \\
& t=5s \\
\end{align}$
Converting the velocity in kilometer hour to metre per second we get,
$V=40\times \dfrac{1000}{3600}$
$V=40\times \dfrac{5}{18}$
$\therefore V=11.11{m}/{s}\;$
Then acceleration of the bus can be calculated using the equation of motion,
$V=u+at$
Then by substituting the values we get,
$V=0+a\times 5$
$\Rightarrow V=5a$
$a=\dfrac{V}{5}$
$a=\dfrac{11.11}{5}$
$\therefore a=2.22{m}/{{{s}^{2}}}\;$
Thus the acceleration of a bus which is moving at \[40{km}/{h}\;\] and stops after 5s of applying the brakes is 2.22 metre per second square.
Note: If the net external force acting on the body is zero then the acceleration of the body also becomes zero. That is, in this case the body is either in the state of rest or uniform motion. Here the velocity remains constant during the entire motion. Thus acceleration becomes zero.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

