
Calculate Q, w, $\delta$U, $\delta$H for the isothermal reversible expansion of 1 mole of an ideal gas from an initial pressure of 1.0 bar to a final pressure of 0.1 bar at a constant temperature of 273 K.
Answer
585k+ views
Hint: As we can see that this question is based on the concept of thermodynamics for isothermal reversible expansion.
It happens for an ideal gas at constant temperature with the variation in pressure, here the change in temperature will be equal to zero. By the formula of isothermal reversible expansion, we can calculate the values.
Complete step by step answer:
-Now, in this question, let us have a look at the given values; i.e. n (no. of moles) is 1, P$_1$ (initial pressure) 1 bar, and P$_2$ (final pressure) is 0.1 bar, and T (temperature) is 273 K.
-According to the question, we know it is an isothermal expansion, then as mentioned $\delta$T = 0.
-Thus, we can say that $W=-2.303nRT\log \dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}$
-In this process we know temperature is constant, so we can write it as P$_1$V$_1$ = P$_2$V$_2$, or ($\dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}=\dfrac{{{P}_{1}}}{{{P}_{2}}}$)
Thus, $W=-2.303nRT\log \dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}$, R =8.314 (constant)
Now, we will substitute the values, then $W=-2.303\times 1\times 8.314\times 273\times \log \dfrac{1}{0.01}$
Therefore, W = -5227.01 J
-Now, we will calculate the value of Q using the first law of thermodynamics; i.e.
$\delta$U = Q + W, we have $\delta$U = 0
Thus, Q = -W
Then, Q = +5227.01 J
-Now, we have to calculate the $\delta$H, as we know $\delta$H = $\delta$U + $\delta$ (PV)
$\delta$U = 0, and PV = nRT, if here T is equal to zero,
Then, $\delta$H = 0
-In the last we can conclude that Q (net heat) = +5227.01 J, W (work done) = -5227.01 J, $\delta$U = 0, $\delta$H = 0
Note: Don’t get confused while calculating all the values. In this question, $\delta$ U = 0 because it is an isothermal reversible expansion process, so the internal energy according to the first law of thermodynamics is zero.
It happens for an ideal gas at constant temperature with the variation in pressure, here the change in temperature will be equal to zero. By the formula of isothermal reversible expansion, we can calculate the values.
Complete step by step answer:
-Now, in this question, let us have a look at the given values; i.e. n (no. of moles) is 1, P$_1$ (initial pressure) 1 bar, and P$_2$ (final pressure) is 0.1 bar, and T (temperature) is 273 K.
-According to the question, we know it is an isothermal expansion, then as mentioned $\delta$T = 0.
-Thus, we can say that $W=-2.303nRT\log \dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}$
-In this process we know temperature is constant, so we can write it as P$_1$V$_1$ = P$_2$V$_2$, or ($\dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}=\dfrac{{{P}_{1}}}{{{P}_{2}}}$)
Thus, $W=-2.303nRT\log \dfrac{{{V}_{2}}}{{{V}_{1}}}$, R =8.314 (constant)
Now, we will substitute the values, then $W=-2.303\times 1\times 8.314\times 273\times \log \dfrac{1}{0.01}$
Therefore, W = -5227.01 J
-Now, we will calculate the value of Q using the first law of thermodynamics; i.e.
$\delta$U = Q + W, we have $\delta$U = 0
Thus, Q = -W
Then, Q = +5227.01 J
-Now, we have to calculate the $\delta$H, as we know $\delta$H = $\delta$U + $\delta$ (PV)
$\delta$U = 0, and PV = nRT, if here T is equal to zero,
Then, $\delta$H = 0
-In the last we can conclude that Q (net heat) = +5227.01 J, W (work done) = -5227.01 J, $\delta$U = 0, $\delta$H = 0
Note: Don’t get confused while calculating all the values. In this question, $\delta$ U = 0 because it is an isothermal reversible expansion process, so the internal energy according to the first law of thermodynamics is zero.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

