
By selling 45 lemons for Rs.40, a man loses 20%. How many should he sell for Rs.24 to gain 20% in the transaction?
Answer
621.6k+ views
Hint: Here, we will use the formulae of cost price and selling price with gain and loss percentages to solve the given problem.
Given,
Selling Price of 45 is Rs.40 and he loses 20%. Now, let us find the cost price of these 45 lemons by using the formulae of cost price with loss percentage i.e..,
$C.P = \dfrac{{S.P\times 100}}{{(100 - loss\% )}} \to (1)$
Now, let us substitute the value of S.P and loss% in equation (1), we get
$C.P = \dfrac{{45\times 100}}{{(100 - 20)}} = \dfrac{{45\times 100}}{{80}} = 50$
Therefore, the Cost price of 45 lemons is Rs.50. Now, let us find the Selling price of 45 lemons with
20% gain by using the formulae of selling price with gain percentage i.e..,
$S.P = \dfrac{{C.P\times (100 + gain\% )}}{{100}} \to (2)$
Now, let us substitute the value of C.P and gain% in equation (2), we get
$S.P = \dfrac{{50\times (100 + 20)}}{{100}} = \dfrac{{50\times 120}}{{100}} = 60$
Since, the selling price of 45 lemons with 20% gain is Rs.60, then the selling price of 1 lemon will be $\dfrac{{60}}{{45}} = \dfrac{4}{3}$. Let ‘x’ be the number of lemons then the number of lemons he sell at Rs.24 will be
$
\Rightarrow \dfrac{4}{3}\times x = 24 \\
\Rightarrow x = 24\times \dfrac{3}{4} \\
\Rightarrow x = 18 \\
$
Hence, the number of lemons he can sell at Rs.24 with 20% gain is 18.
Note: Make sure that percentage of gain should be added to ‘100’ whereas the percentage of loss is subtracted from ‘100’.
Given,
Selling Price of 45 is Rs.40 and he loses 20%. Now, let us find the cost price of these 45 lemons by using the formulae of cost price with loss percentage i.e..,
$C.P = \dfrac{{S.P\times 100}}{{(100 - loss\% )}} \to (1)$
Now, let us substitute the value of S.P and loss% in equation (1), we get
$C.P = \dfrac{{45\times 100}}{{(100 - 20)}} = \dfrac{{45\times 100}}{{80}} = 50$
Therefore, the Cost price of 45 lemons is Rs.50. Now, let us find the Selling price of 45 lemons with
20% gain by using the formulae of selling price with gain percentage i.e..,
$S.P = \dfrac{{C.P\times (100 + gain\% )}}{{100}} \to (2)$
Now, let us substitute the value of C.P and gain% in equation (2), we get
$S.P = \dfrac{{50\times (100 + 20)}}{{100}} = \dfrac{{50\times 120}}{{100}} = 60$
Since, the selling price of 45 lemons with 20% gain is Rs.60, then the selling price of 1 lemon will be $\dfrac{{60}}{{45}} = \dfrac{4}{3}$. Let ‘x’ be the number of lemons then the number of lemons he sell at Rs.24 will be
$
\Rightarrow \dfrac{4}{3}\times x = 24 \\
\Rightarrow x = 24\times \dfrac{3}{4} \\
\Rightarrow x = 18 \\
$
Hence, the number of lemons he can sell at Rs.24 with 20% gain is 18.
Note: Make sure that percentage of gain should be added to ‘100’ whereas the percentage of loss is subtracted from ‘100’.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the 12 elements of nature class 8 chemistry CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

When people say No pun intended what does that mea class 8 english CBSE

Write a short biography of Dr APJ Abdul Kalam under class 8 english CBSE

Write a letter to the Municipal Commissioner to inform class 8 english CBSE

Compare the manure and fertilizer in maintaining the class 8 biology CBSE

