
Bromine atoms are available in two isotopes, $_{35}^{79}Br$ (49.7 % ) and $_{35}^{81}Br$ (50.3 % ). The average atomic mass of bromine atom is:
(A) 79.016
(B) 80.076
(C) 80.006
(D) 81.016
Answer
579.3k+ views
Hint: The atomic mass is the mass of an atom and the average atomic mass of an element is the sum of the masses of its isotopes each multiplied by its natural abundance.
Complete step by step answer:
Here use a formula of average atomic mass, i.e.
Average atomic mass of Br = $\dfrac{Atomic\; mass \;of\; Br_{35}^{79}\; \times\;Its\;natural \;abundance + Atomic\; mass\; of\; Br_{35}^{81} \;\times \;Its\;natural\; abundance}{100}$
Here is,
Percentage of $Br_{35}^{79}$ = 49.7 %
Atomic mass of $Br_{35}^{79}$ = 79
Percentage of $Br_{35}^{81}$ = 50.3
Atomic mass of $Br_{35}^{81}$ = 81
Apply a formula for putting a value.
Average atomic mass of Br = $\dfrac{Atomic\; mass \;of\; Br_{35}^{79}\; \times\;Its\;natural \;abundance + Atomic\; mass\; of\; Br_{35}^{81} \;\times \;Its\;natural\; abundance}{100}$
Average atomic mass of Br = $\left[ {\dfrac{{79 \times 49.7 + 81 \times 50.3}}{{100}}} \right]$
Average atomic mass of Br = $\left[ {\dfrac{{8000.6}}{{100}}} \right]$
Average atomic mass of Br = 80.006
Therefore, from the above explanation the correct option is (C) 80.006.
Note: Bromine occurs in nature mainly in the form of two isotopes. Both are used in nuclear medicine. Br-81 is used for the production of radioisotopes. Vapours of bromine are very toxic.
Complete step by step answer:
Here use a formula of average atomic mass, i.e.
Average atomic mass of Br = $\dfrac{Atomic\; mass \;of\; Br_{35}^{79}\; \times\;Its\;natural \;abundance + Atomic\; mass\; of\; Br_{35}^{81} \;\times \;Its\;natural\; abundance}{100}$
Here is,
Percentage of $Br_{35}^{79}$ = 49.7 %
Atomic mass of $Br_{35}^{79}$ = 79
Percentage of $Br_{35}^{81}$ = 50.3
Atomic mass of $Br_{35}^{81}$ = 81
Apply a formula for putting a value.
Average atomic mass of Br = $\dfrac{Atomic\; mass \;of\; Br_{35}^{79}\; \times\;Its\;natural \;abundance + Atomic\; mass\; of\; Br_{35}^{81} \;\times \;Its\;natural\; abundance}{100}$
Average atomic mass of Br = $\left[ {\dfrac{{79 \times 49.7 + 81 \times 50.3}}{{100}}} \right]$
Average atomic mass of Br = $\left[ {\dfrac{{8000.6}}{{100}}} \right]$
Average atomic mass of Br = 80.006
Therefore, from the above explanation the correct option is (C) 80.006.
Note: Bromine occurs in nature mainly in the form of two isotopes. Both are used in nuclear medicine. Br-81 is used for the production of radioisotopes. Vapours of bromine are very toxic.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

