
At which temperature the speed of sound in hydrogen will be same as that of speed of sound in oxygen at $100^{\circ} C$
a) $-148^{\circ} C$
b) $-212.5^{\circ} C$
c) $-317.5^{\circ} C$
d) $-249.7^{\circ} C$
Answer
521.4k+ views
Hint: Sound, similar to all waves, travels at a definite speed and has the characteristics of frequency and wavelength. The speed of sound varies significantly in different media. The sound speed in a medium depends on how fast vibrational energy can be conveyed through the medium. Therefore, the derivation of the sound speed in a medium depends on the medium and the medium state.
Complete step-by-step solution:
The speed of sound is given by
$v = \sqrt{\dfrac{\gamma RT}{M} }$
Where, $\gamma$ is adiabatic index.
R is gas constant.
T is the temperature.
In the question, the speed of sound is the same.
Hydrogen and Oxygen, both are diatomic gas. So, adiabatic index is the same for both.
Now, T and M are not constant.
By formula, we get:
$T \propto M$
$\implies \dfrac{T_{H_{2}}}{ T_{O_{2}}} = \dfrac{ M_{H_{2}}}{ M_{O_{2}}}$
Ratio of mass of Hydrogen to the mass of Oxygen is $2 : 32 = 1 : 16$
$T_{O_{2}} = 100^{\circ} C = 373 K$
$T_{H_{2}} = \dfrac{ M_{H_{2}}}{ M_{O_{2}}} \times T_{O_{2}} $
$\implies T_{H_{2}} = \dfrac{ 1}{16} \times 373 $
$\implies T_{H_{2}}= 23.32 – 273 = -249.68^{\circ} C$
Option (d) is right.
Note: The speed of sound in the air is low because air is compressible. Because liquids and solids are comparatively rigid and very hard to compress, the sound speed in such media is regularly more significant than in gases. The sound speed is independent of the frequency.
Complete step-by-step solution:
The speed of sound is given by
$v = \sqrt{\dfrac{\gamma RT}{M} }$
Where, $\gamma$ is adiabatic index.
R is gas constant.
T is the temperature.
In the question, the speed of sound is the same.
Hydrogen and Oxygen, both are diatomic gas. So, adiabatic index is the same for both.
Now, T and M are not constant.
By formula, we get:
$T \propto M$
$\implies \dfrac{T_{H_{2}}}{ T_{O_{2}}} = \dfrac{ M_{H_{2}}}{ M_{O_{2}}}$
Ratio of mass of Hydrogen to the mass of Oxygen is $2 : 32 = 1 : 16$
$T_{O_{2}} = 100^{\circ} C = 373 K$
$T_{H_{2}} = \dfrac{ M_{H_{2}}}{ M_{O_{2}}} \times T_{O_{2}} $
$\implies T_{H_{2}} = \dfrac{ 1}{16} \times 373 $
$\implies T_{H_{2}}= 23.32 – 273 = -249.68^{\circ} C$
Option (d) is right.
Note: The speed of sound in the air is low because air is compressible. Because liquids and solids are comparatively rigid and very hard to compress, the sound speed in such media is regularly more significant than in gases. The sound speed is independent of the frequency.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

