
At what percent per annum simple interest will Rs.66000 amount to Rs 72720 in 2 years
Answer
606.9k+ views
Hint: We have the formula of Simple interest as \[SI=\dfrac{PRT}{100}\], where P is the Principal, R is the Rate of interest and T is the time in years. We will use this formula to solve the given question.
Complete step-by-step answer:
The values given are Principal P= 66000, Amount A=72720, and Time T=2 years.
Observing the question, we are given the principle, P and amount, A so we can easily calculate the Simple interest SI using the formula,
SI = A – P
Therefore, the value of SI will be
SI = 72720-66000 = Rs.6720
Now, since after obtaining the value of Simple Interest i.e., SI as Rs 6720 we can easily find out the rate of interest which is to be determined , by using the formula,
\[SI=\dfrac{PRT}{100}\]
Rearranging of the above formula gives the rate of interest as,
\[R=\dfrac{\left( SI \right)\left( 100 \right)}{PT}\]
Substituting the values given we get,
$ R=\dfrac{\left( 6720 \right)\left( 100 \right)}{\left( 66000 \right)\left( 2 \right)} \\ $
$ R=\dfrac{672000}{132000} \\ $
$ R=5.09\% \\
$
Hence, we obtain the Rate of interest as 5.09%, which is the required answer of the question.
Note: While solving the question one should take care that he does not mix the values of Principle, Amount and simple interest as they are three different identities. While solving the question take out the values of most of the things using the information given in the question itself.
Complete step-by-step answer:
The values given are Principal P= 66000, Amount A=72720, and Time T=2 years.
Observing the question, we are given the principle, P and amount, A so we can easily calculate the Simple interest SI using the formula,
SI = A – P
Therefore, the value of SI will be
SI = 72720-66000 = Rs.6720
Now, since after obtaining the value of Simple Interest i.e., SI as Rs 6720 we can easily find out the rate of interest which is to be determined , by using the formula,
\[SI=\dfrac{PRT}{100}\]
Rearranging of the above formula gives the rate of interest as,
\[R=\dfrac{\left( SI \right)\left( 100 \right)}{PT}\]
Substituting the values given we get,
$ R=\dfrac{\left( 6720 \right)\left( 100 \right)}{\left( 66000 \right)\left( 2 \right)} \\ $
$ R=\dfrac{672000}{132000} \\ $
$ R=5.09\% \\
$
Hence, we obtain the Rate of interest as 5.09%, which is the required answer of the question.
Note: While solving the question one should take care that he does not mix the values of Principle, Amount and simple interest as they are three different identities. While solving the question take out the values of most of the things using the information given in the question itself.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

The Equation xxx + 2 is Satisfied when x is Equal to Class 10 Maths

Which Country is Called "The Land of Festivals"?

What is Contraception List its four different methods class 10 biology CBSE

