
At what distance of separation must two $1\mu C$ charges be positioned in order for the repulsive force between them to be equivalent to the weight (on Earth) of a $1kg$ mass?
Answer
490.2k+ views
Hint:This question utilizes the concept of force experienced by two charged bodies and force by gravity. We first find the force experienced by $1kg$ mass on earth and then we substitute that force in coulombs formula for force exerted by charged bodies on each other.
Formulae used :
\[{F_c} = k\dfrac{{{Q_1}{Q_2}}}{{{r^2}}}\] where ${F_c}$ is the coulomb’s force exerted by both bodies on each other, $k$ is the coulomb’s constant, ${Q_1}$ is the charge on the first body, ${Q_2}$ is the charge on the second body and $r$ is the distance between the two charges.
$F = mg$ where $F$ is the force, $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity
Acceleration due to gravity $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
Coulomb’s constant $k = 9 \times {10^9}$
Complete step by step answer:
The weight of a body $A$ of mass $1kg$ on earth will be
$
\Rightarrow F = m \times g \\
\Rightarrow F = 1kg \times 9.8m{s^{ - 2}} \\
$
$ \Rightarrow F = 9.8N$ --------------------------(i)
Now, we are told that the repulsive force should be equal to this force $F$ . Thus, we have
$ \Rightarrow {F_c} = F$
From eq(i), we get
${F_c} = 9.8N$
Now, we also know that repulsive force between two charges will be
\[ \Rightarrow {F_c} = k\dfrac{{{Q_1}{Q_2}}}{{{r^2}}}\]
Substituting the respective values, we get
\[ \Rightarrow 9.8 = \dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{{r^2}}}\]
\[ \Rightarrow {r^2} = \dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{9.8}}\]
Using square roots on both sides, we get
\[
\Rightarrow r = \sqrt {\dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{9.8}}} \\
\Rightarrow r = 0.0303m \\
\]
Therefore, required distance between the two charges will be $0.0303m$
Note: Students usually get confused when doing square roots. So, make sure that first you take out all the terms from the square root and then solve them. Also, we could have used acceleration due to gravity as $10m{s^{ - 2}}$ and we would’ve got the answer as $0.03m$ which is acceptable.
Formulae used :
\[{F_c} = k\dfrac{{{Q_1}{Q_2}}}{{{r^2}}}\] where ${F_c}$ is the coulomb’s force exerted by both bodies on each other, $k$ is the coulomb’s constant, ${Q_1}$ is the charge on the first body, ${Q_2}$ is the charge on the second body and $r$ is the distance between the two charges.
$F = mg$ where $F$ is the force, $m$ is the mass of the body and $g$ is the acceleration due to gravity
Acceleration due to gravity $g = 9.8m{s^{ - 2}}$
Coulomb’s constant $k = 9 \times {10^9}$
Complete step by step answer:
The weight of a body $A$ of mass $1kg$ on earth will be
$
\Rightarrow F = m \times g \\
\Rightarrow F = 1kg \times 9.8m{s^{ - 2}} \\
$
$ \Rightarrow F = 9.8N$ --------------------------(i)
Now, we are told that the repulsive force should be equal to this force $F$ . Thus, we have
$ \Rightarrow {F_c} = F$
From eq(i), we get
${F_c} = 9.8N$
Now, we also know that repulsive force between two charges will be
\[ \Rightarrow {F_c} = k\dfrac{{{Q_1}{Q_2}}}{{{r^2}}}\]
Substituting the respective values, we get
\[ \Rightarrow 9.8 = \dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{{r^2}}}\]
\[ \Rightarrow {r^2} = \dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{9.8}}\]
Using square roots on both sides, we get
\[
\Rightarrow r = \sqrt {\dfrac{{\left( {9{\kern 1pt} \times {{10}^9}} \right){{\left( {1 \times {{10}^{ - 6}}} \right)}^2}}}{{9.8}}} \\
\Rightarrow r = 0.0303m \\
\]
Therefore, required distance between the two charges will be $0.0303m$
Note: Students usually get confused when doing square roots. So, make sure that first you take out all the terms from the square root and then solve them. Also, we could have used acceleration due to gravity as $10m{s^{ - 2}}$ and we would’ve got the answer as $0.03m$ which is acceptable.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

