
At the given condition, 1 mol of \[{{O}_{2}}\] occupies volume 30L. What is volume occupied by 1 equivalent of \[{{O}_{2}}\]?
A) 7.5L
B) 6.2L
C) 5.7L
D) 8.2L
Answer
564.9k+ views
Hint Oxygen is a colourless, odourless and an insipid gas. The oxygen gas has the ability to be condensed in light blue. It is paramagnetic in nature. It can be separated from air by the process of fractional distillation. The dioxygen is one of the allotrope of oxygen.
Complete solution:
As we know that 1 mole of a compound is equal to molecular weight of the compound. So we know that the molecular weight of oxygen is 32g/mol so,
1 mole of oxygen = 32 g/mol of oxygen
We know that the equivalent weight of the element is equal to the atomic weight of the compound divided by valency in the compound. So the equivalent weight of the oxygen is
\[equivalent weight=\dfrac{atomic weight}{valency}\]
Atomic weight= 16 g/mol
Valency of oxygen is = 2
So on substituting the values in equivalent weight formula we get:
\[equivalent weight=\dfrac{16}{2}\]
Equivalent weight= 8 g/mol
So as we know:
1 mole of oxygen = 32 g/mol of oxygen =30L of oxygen
So now we will find the volume in 1 equivalent of \[{{O}_{2}}\](8 g/mol)
32 g/mol of oxygen = 30 L of oxygen
8 g/mol of oxygen = \[\dfrac{30\times 8}{32}\]= 7.5L
Hence, the correct option is (A).
Note:Oxygen is used widely in the manufacturing of glass and mining. It is also used in melting, refining, and manufacturing of steel. The trioxygen or ozone is the most reactive allotrope of oxygen which causes damage to lung tissue.
Complete solution:
As we know that 1 mole of a compound is equal to molecular weight of the compound. So we know that the molecular weight of oxygen is 32g/mol so,
1 mole of oxygen = 32 g/mol of oxygen
We know that the equivalent weight of the element is equal to the atomic weight of the compound divided by valency in the compound. So the equivalent weight of the oxygen is
\[equivalent weight=\dfrac{atomic weight}{valency}\]
Atomic weight= 16 g/mol
Valency of oxygen is = 2
So on substituting the values in equivalent weight formula we get:
\[equivalent weight=\dfrac{16}{2}\]
Equivalent weight= 8 g/mol
So as we know:
1 mole of oxygen = 32 g/mol of oxygen =30L of oxygen
So now we will find the volume in 1 equivalent of \[{{O}_{2}}\](8 g/mol)
32 g/mol of oxygen = 30 L of oxygen
8 g/mol of oxygen = \[\dfrac{30\times 8}{32}\]= 7.5L
Hence, the correct option is (A).
Note:Oxygen is used widely in the manufacturing of glass and mining. It is also used in melting, refining, and manufacturing of steel. The trioxygen or ozone is the most reactive allotrope of oxygen which causes damage to lung tissue.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

