At STP, 5.6 litre of a gas weighs 60 g. The vapour density of gas is:
Options
A.60
B.120
C.30
D.240
Answer
552.3k+ views
Hint: The density of a vapour in comparison to hydrogen is known as the vapour density. It can be calculated by dividing the mass of a given volume of a matter by the mass of the same volume of hydrogen.
Complete answer:
The density of a vapour in comparison to hydrogen is known as vapour density. It can be calculated by dividing the mass of a given volume of a matter by the mass of the same volume of hydrogen.
At STP, 1 mole of gas has a volume of 22.4 L
Then number of moles in 5.6 L gas will be = \[\dfrac{{5.6}}{{22.4}}\]= 0.25 moles
If 0.25 moles of gas weighs 60 g
Then 1 mole of gas weighs = \[\dfrac{{60}}{{0.250}}\] = 240g
The molar mass of a chemical compound is known as the mass of a sample divided by the amount of material in the sample, measured in moles, in chemistry.
Molar mass = 240g
Molar mass = 2 × Vapour density
240 = 2 × V.D
Vapour Density = 120
Hence, B is the answer.
Note:
The density of a vapour in comparison to hydrogen is known as the vapour density. It can be calculated by dividing the mass of a given volume of a matter by the mass of the same volume of hydrogen.
The molar mass of a chemical compound is known as the mass of a sample divided by the amount of material in the sample, measured in moles, in chemistry.
Complete answer:
The density of a vapour in comparison to hydrogen is known as vapour density. It can be calculated by dividing the mass of a given volume of a matter by the mass of the same volume of hydrogen.
At STP, 1 mole of gas has a volume of 22.4 L
Then number of moles in 5.6 L gas will be = \[\dfrac{{5.6}}{{22.4}}\]= 0.25 moles
If 0.25 moles of gas weighs 60 g
Then 1 mole of gas weighs = \[\dfrac{{60}}{{0.250}}\] = 240g
The molar mass of a chemical compound is known as the mass of a sample divided by the amount of material in the sample, measured in moles, in chemistry.
Molar mass = 240g
Molar mass = 2 × Vapour density
240 = 2 × V.D
Vapour Density = 120
Hence, B is the answer.
Note:
The density of a vapour in comparison to hydrogen is known as the vapour density. It can be calculated by dividing the mass of a given volume of a matter by the mass of the same volume of hydrogen.
The molar mass of a chemical compound is known as the mass of a sample divided by the amount of material in the sample, measured in moles, in chemistry.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

