
At standard temperature and pressure, the density of a gas is $1.3kgm^{-3}$ and the speed of sound in gas is $300 ms^{-1}$. Then what will be the degree of freedom of the gas?
A. 5
B. 6
C. 7
D. 8
Answer
597k+ views
Hint: Degree of freedom of a system is the number of independent parameters that defines its configuration or state. Here we will use the following relation
$v = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{\rho }} $ Where
v= speed of sound
P= pressure of gas
$\rho $= density of gas and
$\gamma $ is the ratio of specific heats at constant pressure and constant volume.
Step by step solution:
1. It is given that density of gas that is $\rho = 1.3kg{m^ - }^3$ and speed of sound in gas that is $v = 330m{s^{ - 1}}$.
In question it is given that pressure and temperature are at standard conditions hence we will take the value of pressure as, $P = 1.013 \times {10^5}$ Pa.
1. Using the above relation,
$ \Rightarrow $ $v = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{\rho }} $
$\therefore $ $\gamma = \dfrac{{\rho {v^2}}}{P}$
$ \Rightarrow $ $\gamma = \dfrac{{1.3 \times {{(330)}^2}}}{{1.013 \times {{10}^5}}} = 1.397$
$ \Rightarrow $ $\gamma \approx 1.4$
2. Now we have to find out the degree of freedom using the value which has been calculated above for that we have
$\lambda = 1 + \dfrac{2}{f}$
Where f is the degree of freedom
$ \Rightarrow $ $1.4 = 1 + \dfrac{2}{f}$
$ \Rightarrow $ $0.4 = \dfrac{2}{f}$
Now after rearranging it we get,
$f = 5$
Which means that the degree of freedom of gas is 5. Hence option A is correct.
Additional information:
Molecules have different types of configuration according to which they have different degree of freedoms for example:
A) A molecule of monoatomic gas has only 3 (translational) degrees of freedom, i.e. f=3.
B) A molecule of a diatomic gas has 5 degrees of freedom (3-translational and 2-rotational) at ordinary atmospheric temperatures (because the vibrational modes are not excited). Therefore, f=5.
C) A molecule of a triatomic or polyatomic gas has 6 degrees of freedom (3 translational and 3 rotational) that is f=6.
Note: We could also find the value of $\lambda $ here by using the formula $P = \dfrac{1}{3}\rho \overline {{\upsilon ^2}} $
Where $\overline {{\upsilon ^2}} = \dfrac{{\sum {{\upsilon ^2}} }}{N}$ is the mean square speed .
$v = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{\rho }} $ Where
v= speed of sound
P= pressure of gas
$\rho $= density of gas and
$\gamma $ is the ratio of specific heats at constant pressure and constant volume.
Step by step solution:
1. It is given that density of gas that is $\rho = 1.3kg{m^ - }^3$ and speed of sound in gas that is $v = 330m{s^{ - 1}}$.
In question it is given that pressure and temperature are at standard conditions hence we will take the value of pressure as, $P = 1.013 \times {10^5}$ Pa.
1. Using the above relation,
$ \Rightarrow $ $v = \sqrt {\dfrac{{\gamma P}}{\rho }} $
$\therefore $ $\gamma = \dfrac{{\rho {v^2}}}{P}$
$ \Rightarrow $ $\gamma = \dfrac{{1.3 \times {{(330)}^2}}}{{1.013 \times {{10}^5}}} = 1.397$
$ \Rightarrow $ $\gamma \approx 1.4$
2. Now we have to find out the degree of freedom using the value which has been calculated above for that we have
$\lambda = 1 + \dfrac{2}{f}$
Where f is the degree of freedom
$ \Rightarrow $ $1.4 = 1 + \dfrac{2}{f}$
$ \Rightarrow $ $0.4 = \dfrac{2}{f}$
Now after rearranging it we get,
$f = 5$
Which means that the degree of freedom of gas is 5. Hence option A is correct.
Additional information:
Molecules have different types of configuration according to which they have different degree of freedoms for example:
A) A molecule of monoatomic gas has only 3 (translational) degrees of freedom, i.e. f=3.
B) A molecule of a diatomic gas has 5 degrees of freedom (3-translational and 2-rotational) at ordinary atmospheric temperatures (because the vibrational modes are not excited). Therefore, f=5.
C) A molecule of a triatomic or polyatomic gas has 6 degrees of freedom (3 translational and 3 rotational) that is f=6.
Note: We could also find the value of $\lambda $ here by using the formula $P = \dfrac{1}{3}\rho \overline {{\upsilon ^2}} $
Where $\overline {{\upsilon ^2}} = \dfrac{{\sum {{\upsilon ^2}} }}{N}$ is the mean square speed .
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

