
At any point $ \left( x,0,0 \right) $ the electric potential $ V $ is $ \left( \dfrac{1000}{x}+\dfrac{1500}{{{x}^{2}}}+\dfrac{500}{{{x}^{3}}} \right)\text{Volt} $ then electric field intensity at $ x=1m $ is
(a) $ 5500\left( \hat{j}+\hat{k} \right)\text{V/m} $
(b) $ 5500\text{ iV/m} $
(c) $ \dfrac{5500}{\sqrt{2}}\left( \hat{j}+\hat{k} \right)\text{V/m} $
(d) $ \dfrac{5500}{\sqrt{2}}\left( \hat{i}+\hat{k} \right)\text{V/m} $
Answer
545.4k+ views
Hint :Electric field intensity depends on rate of change electric potential with distance. So, we need to calculate rate of change of electric potential which is $ \dfrac{dv}{dr} $
Formula used:
$ E=\dfrac{-dv}{dr} $
Where,
$ E= $ Electric field intensity
$ -\dfrac{-dv}{dr}= $ rate of change of electric potential with distance.
Complete Step By Step Answer:
As per data given in the question we have,
$ V=\left( \dfrac{1000}{x}+\dfrac{1500}{{{x}^{2}}}+\dfrac{500}{{{x}^{3}}} \right)\text{Volt} $
At $ x $ direction distance $ \left( x \right)=1m $
As we know that $ E=\dfrac{-dv}{dr} $ , So, electric field intensity in $ x $ direction becomes $ E=\dfrac{-dv}{dx}\hat{i}...(i) $
So, now we find derivative of $ V $
$ \dfrac{dv}{dx}=\dfrac{d}{dx}=\left( \dfrac{1000}{x}+\dfrac{1500}{{{x}^{2}}}+\dfrac{500}{{{x}^{3}}} \right) $
$ =1000\left( \dfrac{-1}{{{x}^{2}}} \right)+1500\left( \dfrac{-2}{{{x}^{3}}} \right)+500\left( \dfrac{-3}{{{x}^{4}}} \right) $
Here $ x=1m, $ then
$ \dfrac{dv}{dx}=-\left( 1000+3000+1500 \right) $
$ \dfrac{dv}{dx}=-55000 $
Now, we will put this value of $ \dfrac{dv}{dx} $ in electric field intensity formula,
$ {{E}_{x=1}}=\dfrac{-dv}{dx}\hat{i} $
$ =-\left( -5500 \right)\hat{i} $
$ {{E}_{x=1}}=5500\hat{i}\text{ V/m} $
Hence the option (b) is the correct answer.
Note :
Force experienced by a unit positive charge placed at a point is called electric field intensity. Electric field intensity is a vector quantity and it is denoted by $ E. $
Formula of electric field intensity is $ E=\dfrac{F}{Q} $
Unit of electric field intensity is $ N{{C}^{-1}}\text{ or V}{{\text{m}}^{-1}} $ due to positive charge electric field intensity is always directed away from the charge and due to Negative charge electric field intensity is always directed towards the charge.
Force experienced in an electric field is $ F=QE $ electric field intensity depends upon rate of charge of electric potential with distance.
$ E=\dfrac{-dV}{dr} $
Pay attention to data given in question, Here electric potential is given with question not rate of change of electric potential.
Formula used:
$ E=\dfrac{-dv}{dr} $
Where,
$ E= $ Electric field intensity
$ -\dfrac{-dv}{dr}= $ rate of change of electric potential with distance.
Complete Step By Step Answer:
As per data given in the question we have,
$ V=\left( \dfrac{1000}{x}+\dfrac{1500}{{{x}^{2}}}+\dfrac{500}{{{x}^{3}}} \right)\text{Volt} $
At $ x $ direction distance $ \left( x \right)=1m $
As we know that $ E=\dfrac{-dv}{dr} $ , So, electric field intensity in $ x $ direction becomes $ E=\dfrac{-dv}{dx}\hat{i}...(i) $
So, now we find derivative of $ V $
$ \dfrac{dv}{dx}=\dfrac{d}{dx}=\left( \dfrac{1000}{x}+\dfrac{1500}{{{x}^{2}}}+\dfrac{500}{{{x}^{3}}} \right) $
$ =1000\left( \dfrac{-1}{{{x}^{2}}} \right)+1500\left( \dfrac{-2}{{{x}^{3}}} \right)+500\left( \dfrac{-3}{{{x}^{4}}} \right) $
Here $ x=1m, $ then
$ \dfrac{dv}{dx}=-\left( 1000+3000+1500 \right) $
$ \dfrac{dv}{dx}=-55000 $
Now, we will put this value of $ \dfrac{dv}{dx} $ in electric field intensity formula,
$ {{E}_{x=1}}=\dfrac{-dv}{dx}\hat{i} $
$ =-\left( -5500 \right)\hat{i} $
$ {{E}_{x=1}}=5500\hat{i}\text{ V/m} $
Hence the option (b) is the correct answer.
Note :
Force experienced by a unit positive charge placed at a point is called electric field intensity. Electric field intensity is a vector quantity and it is denoted by $ E. $
Formula of electric field intensity is $ E=\dfrac{F}{Q} $
Unit of electric field intensity is $ N{{C}^{-1}}\text{ or V}{{\text{m}}^{-1}} $ due to positive charge electric field intensity is always directed away from the charge and due to Negative charge electric field intensity is always directed towards the charge.
Force experienced in an electric field is $ F=QE $ electric field intensity depends upon rate of charge of electric potential with distance.
$ E=\dfrac{-dV}{dr} $
Pay attention to data given in question, Here electric potential is given with question not rate of change of electric potential.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

