Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

At a given temperature, ${{K}_{c}}$ is 4 for the reaction:
\[{{H}_{2}}(g)+C{{O}_{2}}(g)\Leftrightarrow {{H}_{2}}O(g)+CO(g)\]
Initially, 0.6 moles each of ${{H}_{2}}$ and $C{{O}_{2}}$ are taken in a 1-liter flask. The equilibrium concentration of ${{H}_{2}}{{O}_{(g)}}$ is:

Answer
VerifiedVerified
533.4k+ views
Hint:We know that when the rate of forward reaction in a system is equal to the rate of backward reaction, the system is said to be in equilibrium. The concentration of the substances involved in the reaction at equilibrium is known as the equilibrium concentration of that substance.

Complete step-by-step answer:For the given reaction, it is given to us that the equilibrium constant ${{K}_{c}}$ for the reaction is 4. So,
\[{{K}_{c}}=\dfrac{[CO][{{H}_{2}}O]}{[{{H}_{2}}][C{{O}_{2}}]}=4\]
Now, initially, the concentration of reactants ${{H}_{2}}$ and $C{{O}_{2}}$ is 0.6 moles each. The concentration of the products ${{H}_{2}}O$ and CO is 0.
Now, let us assume that x moles of each reactant are utilized to form products when the reaction reaches equilibrium.
So, at equilibrium, the concentration of reactants ${{H}_{2}}$ and $C{{O}_{2}}$ is (0.6-x) moles each. The concentration of the products ${{H}_{2}}O$ and CO is x moles each.
So, we can say that
\[{{K}_{c}}=\dfrac{(x)(x)}{(0.6-x)(0.6-x)}=4\]
Upon solving this equation, we get
\[
   {{x}^{2}}=4\times {{(0.6-x)}^{2}} \\
  {{x}^{2}}=4\times ({{x}^{2}}-1.2x+0.36) \\
  {{x}^{2}}=4{{x}^{2}}-4.8x+1.44 \\
\]
The equation needs to be factorized to find the values of x.
\[
   3{{x}^{2}}-4.8x+1.44=0 \\
  3({{x}^{2}}-1.6x+0.48)=0 \\
  3({{x}^{2}}-0.4x-1.2x+0.48)=0 \\
  3(x(x-0.4)-1.2(x-0.4))=0 \\
  3(x-1.2)(x-0.4)=0 \\
\]
So, the values of x are 1.2 and 0.4
Since the initial moles taken are 0.6, x is 0.4. The value of x cannot be 1.2 as the moles of products formed cannot be more than the moles of reactants taken.
We know that the flask contains 1 liter of solution, so the equilibrium concentration of ${{H}_{2}}O$ can be calculated by
\[[{{H}_{2}}O]=\dfrac{n}{V}=\dfrac{x}{1L}=\dfrac{0.4mol}{1L}=0.4M\]
So, the equilibrium concentration of ${{H}_{2}}O$ is 0.4M.

Note: It should be noted that while writing the equilibrium expression of a reaction, the concentration of water molecules is not included if it is used as a solvent since it is a pure liquid.
However, in this question, since the water molecule is being produced as a result of the reaction between hydrogen gas and carbon dioxide, its concentration needs to be included in the equilibrium expression.