
At 300 K,36 g of glucose present in a litre of its solution has an osmotic pressure of 4.98 bar. If the osmotic pressure of the solution is 1.52 bars at the same temperature, what would be its concentration?
A. $11gL^{-1}$
B. $22gL^{-1}$
C. $36gL^{-1}$
D. $42gL^{-1}$
Answer
580.8k+ views
Hint: Use the formulae that define the relationship between the osmotic pressure and the molar concentration. This question is from the chapter solutions that have explained the different colligative properties of the compounds.
Complete step by step answer:
As per the van't Hoff equation, the relationship between the osmotic pressure and the molar concentration is Π=CRT. Here, the perfect gas constant is R, and the absolute temperature is T.
C1=36/180M
(Note: Molar mass of glucose is 180 g/mol and molar concentration is the ratio of several moles of glucose to the volume of solution in L. Number of moles is the ratio of mass to molar mass).
$\Pi_1=4.98 \mathrm{bar}$
$C_{2}=?$
$\Pi_2=1.52 \mathrm{bar}$
$\Rightarrow 4.98=\dfrac{180}{36 R T} \ldots \ldots(i)$
$\Rightarrow 1.52=C_{2} \mathrm{RT} \ldots \ldots(i i)$
On dividing equation 1 and 2 we get
$ \Rightarrow \dfrac{C_{2}}{36 \times 180}=4.981 .52$
$\Rightarrow C_{2}=0.061 \mathrm{M}$
Hence, the second solution has a concentration of 0.061 M.
Now multiply the equation with the molecular mass of the glucose that is 180.156 g/m
After the conversion, we get the following solution as
$=0.061 \times 180.156=10.98$
$\Rightarrow C_2 \,=10.98 \approx 11$
Therefore the correct option is option A.
Note:
Studying the colligative properties along with the determination of mass would be helpful in answering the questions of the same type. Also never forget to focus on the units given and the conversions that take place cause missing on a conversion can lead to a wrong answer.
Complete step by step answer:
As per the van't Hoff equation, the relationship between the osmotic pressure and the molar concentration is Π=CRT. Here, the perfect gas constant is R, and the absolute temperature is T.
C1=36/180M
(Note: Molar mass of glucose is 180 g/mol and molar concentration is the ratio of several moles of glucose to the volume of solution in L. Number of moles is the ratio of mass to molar mass).
$\Pi_1=4.98 \mathrm{bar}$
$C_{2}=?$
$\Pi_2=1.52 \mathrm{bar}$
$\Rightarrow 4.98=\dfrac{180}{36 R T} \ldots \ldots(i)$
$\Rightarrow 1.52=C_{2} \mathrm{RT} \ldots \ldots(i i)$
On dividing equation 1 and 2 we get
$ \Rightarrow \dfrac{C_{2}}{36 \times 180}=4.981 .52$
$\Rightarrow C_{2}=0.061 \mathrm{M}$
Hence, the second solution has a concentration of 0.061 M.
Now multiply the equation with the molecular mass of the glucose that is 180.156 g/m
After the conversion, we get the following solution as
$=0.061 \times 180.156=10.98$
$\Rightarrow C_2 \,=10.98 \approx 11$
Therefore the correct option is option A.
Note:
Studying the colligative properties along with the determination of mass would be helpful in answering the questions of the same type. Also never forget to focus on the units given and the conversions that take place cause missing on a conversion can lead to a wrong answer.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

