An oxide of nitrogen contains $36.8\% $by weight of nitrogen. The formula of the compound is :
A.${N_2}O$
B.${N_2}{O_3}$
C.$NO$
D.$N{O_2}$
Answer
623.1k+ views
Hint: Nitrogen oxides are a group of seven gases and compounds composed of nitrogen and oxygen and sometimes they are collectively known as $N{O_X}$ gases. The two most common and hazardous oxides of nitrogen are nitric oxide and nitrogen dioxide. Both are formed during high-temperature combustion in the atmosphere.
Formula used:
No of moles$ = \dfrac{{given mass}}{{molar mass}}$
Complete step by step answer:
Now, for the given question, let’s assume that the weight of the compound is $100g$.
Now, weight of nitrogen is given i.e. $36.8gm$
Therefore, number of moles of nitrogen $ = \dfrac{{36.8}}{{14}}$ (according to the given formula)
Therefore, weight of oxygen $ = 100 - 36.8$
$ = 63.2g$
So, number of moles of oxygen $ = \dfrac{{63.2}}{{16}}$
Now, we will find out the ratio of number of moles of N and O:
So, N: O $ = \dfrac{{36.8}}{{14}}:\dfrac{{63.2}}{{16}}$
$ = 2.628:3.95$
$ = 1:15$
$ = 2:3$
So, the formula is ${N_2}{O_3}$
Hence, option B is correct.
Note:
Nitrogen oxides are produced in combustion processes. They are produced partly from nitrogen compounds in the fuel but mostly by direct combination of atmospheric oxygen and nitrogen. These are also produced by lightning and also by microbial processes in soils up to some extent. Nitrogen oxides are harmful to the respiratory tract, eyes and skin. When inhaled, they can cause asthma and coughing problems
Formula used:
No of moles$ = \dfrac{{given mass}}{{molar mass}}$
Complete step by step answer:
Now, for the given question, let’s assume that the weight of the compound is $100g$.
Now, weight of nitrogen is given i.e. $36.8gm$
Therefore, number of moles of nitrogen $ = \dfrac{{36.8}}{{14}}$ (according to the given formula)
Therefore, weight of oxygen $ = 100 - 36.8$
$ = 63.2g$
So, number of moles of oxygen $ = \dfrac{{63.2}}{{16}}$
Now, we will find out the ratio of number of moles of N and O:
So, N: O $ = \dfrac{{36.8}}{{14}}:\dfrac{{63.2}}{{16}}$
$ = 2.628:3.95$
$ = 1:15$
$ = 2:3$
So, the formula is ${N_2}{O_3}$
Hence, option B is correct.
Note:
Nitrogen oxides are produced in combustion processes. They are produced partly from nitrogen compounds in the fuel but mostly by direct combination of atmospheric oxygen and nitrogen. These are also produced by lightning and also by microbial processes in soils up to some extent. Nitrogen oxides are harmful to the respiratory tract, eyes and skin. When inhaled, they can cause asthma and coughing problems
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

1 ton equals to A 100 kg B 1000 kg C 10 kg D 10000 class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

