
An observer 'O' on an accelerated trolley observes a projectile Q of mass 5 kg moving under a uniform gravitational field of earth acting towards the negative z-axis. He observes the momentum $\vec{P}=15t\hat{i}-10{{t}^{2}}j-50t\hat{k}$, where t denotes time in second. Find the acceleration of the trolley at 2 sec.
Answer
584.4k+ views
Hint: We are given the mass and direction of a projectile. It is said that an observer is observing the projectile from an accelerated trolley. The value of momentum noted by the observer is also given. We know that force is the derivative of momentum. By derivating momentum and equating it with Newton’s second law we will get the solution.
Formula used:
$F=\dfrac{d\vec{P}}{dt}$
$F=ma$
Complete answer:
In the question it is said that there is an observer on an accelerated trolley and he is observing a projectile ‘Q’.
The mass of the projectile is given.
m = 5 kg
It is also said that the projectile is moving under a uniform gravitational field of earth along the negative z – axis.
The observer notes the momentum of the projectile to be,
$\vec{P}=15t\hat{i}-10{{t}^{2}}j-50t\hat{k}$
We know that force is the first derivative of momentum with respect to time.
Therefore by taking derivative of the observed momentum with respect to time, we get the force, i.e.
$F=\dfrac{d\vec{P}}{dt}$
$\Rightarrow F=\dfrac{d\left( 15t\hat{i}-10{{t}^{2}}j-50t\hat{k} \right)}{dt}$
By taking derivative we get force as,
$\Rightarrow F=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
By Newton’s second law of motion we can also say that force,
$F=ma$
By equating these two forces, we get
$ma=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
We are given the mass of the projectile as 5 kg. by substituting this in the above equation, we get
$5a=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
$\Rightarrow a=3\hat{i}-4t\hat{j}-10\hat{k}$
We need to find the acceleration of the trolley at 2 seconds. Therefore by substituting for time in the equation, we get
$\Rightarrow a=3\hat{i}-4\times 2\hat{j}-10\hat{k}$
$\Rightarrow a=3\hat{i}-8\hat{j}-10\hat{k}$
Here we can eliminate $10\hat{k}$ because the projectile is moving along the negative z – axis.
Therefore, acceleration of the trolley, $a=3\hat{i}-8\hat{j}$
Note:
Momentum of a body is simply defined as the total quantity of motion of that body. It is a vector quantity measured as the product of mass and velocity of the body. Therefore momentum of a body depends upon the velocity in which the body is moving and the direction of motion of the body.
The second law of motion by Newton says that force of an object will be equal to the rate of change of momentum. If the mass of that object is constant, then force is mass times acceleration.
Formula used:
$F=\dfrac{d\vec{P}}{dt}$
$F=ma$
Complete answer:
In the question it is said that there is an observer on an accelerated trolley and he is observing a projectile ‘Q’.
The mass of the projectile is given.
m = 5 kg
It is also said that the projectile is moving under a uniform gravitational field of earth along the negative z – axis.
The observer notes the momentum of the projectile to be,
$\vec{P}=15t\hat{i}-10{{t}^{2}}j-50t\hat{k}$
We know that force is the first derivative of momentum with respect to time.
Therefore by taking derivative of the observed momentum with respect to time, we get the force, i.e.
$F=\dfrac{d\vec{P}}{dt}$
$\Rightarrow F=\dfrac{d\left( 15t\hat{i}-10{{t}^{2}}j-50t\hat{k} \right)}{dt}$
By taking derivative we get force as,
$\Rightarrow F=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
By Newton’s second law of motion we can also say that force,
$F=ma$
By equating these two forces, we get
$ma=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
We are given the mass of the projectile as 5 kg. by substituting this in the above equation, we get
$5a=15\hat{i}-20t\hat{j}-50\hat{k}$
$\Rightarrow a=3\hat{i}-4t\hat{j}-10\hat{k}$
We need to find the acceleration of the trolley at 2 seconds. Therefore by substituting for time in the equation, we get
$\Rightarrow a=3\hat{i}-4\times 2\hat{j}-10\hat{k}$
$\Rightarrow a=3\hat{i}-8\hat{j}-10\hat{k}$
Here we can eliminate $10\hat{k}$ because the projectile is moving along the negative z – axis.
Therefore, acceleration of the trolley, $a=3\hat{i}-8\hat{j}$
Note:
Momentum of a body is simply defined as the total quantity of motion of that body. It is a vector quantity measured as the product of mass and velocity of the body. Therefore momentum of a body depends upon the velocity in which the body is moving and the direction of motion of the body.
The second law of motion by Newton says that force of an object will be equal to the rate of change of momentum. If the mass of that object is constant, then force is mass times acceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

